avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate dumyonescu

Activitate dumyonescu

1contributii pfa in sistem real in anul 2023 si 2024
2 vanzare auto personal cu contract in comodat cu valoare sub 3000 euro , se impoziteaza ....?
3 In registru inventar ce elemente se trec ....
4 In anul 2024 PFA urile cu profit sub 10000 lei anual , urmeaza a se desfiinta ... care este procedura ???
Buna ziua , referitor polita asigurare casco Sunt asigurat casco de cand am luat masina in leasing si dupa aceeea , Anul 2022 voi intra in posesia unui auto nou si nu as vrea sa intrerupt asigurarea casco ! Se poate face transferul de la auto cel vechi , la auto cel nou ?
buna ziua! sunt functionar public intr-o institutie publica locala si doresc sa merg prin transfer in administratie publica centrala.Credeti ca pot sa fac acest lucru prin transfer la cerere Multumesc!
Buna ziua ,Dle Avocat
Referitor la raspunsul dvs , fac unele completari cu ingaduinta dvs !
Daca nu dau curs la notificarea facuta de Casa de avocatura , in termenul de 15 zile , ce se intampla ? Eu nu am avut si nici nu am in prezent polita de asigurare la Euroins ...
Motivul invocat de Casa de avocatura fiind ca Euroins le a raspuns nefavorabil ca nu vor plati ...! ei nu respecta o hot judec definitiva ? daca asiguratorul nu vrea sa plateasca cota de 30% mentionata de curtea de apel , trebuie sa o plateasca inculpatii ????
multumesc si astept raspunsul dvs
O casa de avocatura ce a reprezentat paratul si a castigat la curtea de apel printr o hotarare judecatoreasca definitiva , plata unor daune materiale si morale in urma unui act medical ,, ma notifica la plata unei sume in termen de 15 zile suma de plata cu 5 cifre in ........euro ,ce este mentionata in hot judec ca fiind a asiguratorului Euroins , asigurator la care eu nu am avut si nici nu am avut polita de asigurare .....pe motiv ca Euroins le a raspuns nefavorabil ! Eu avand polita , la alt asigurator !
Ce este de facut ?
Astept rasuns cu nerabdare si Va multumesc Dumitru C.
Care este termenul unei motivarii judecatoresti de la CA
in urma unei hotarari definitive a Curtii de apel daunele morale sunt platite doar in proportie de cca 30 % de catre societatea de asigurari iar diferenta de catre cel vinovat
Dupa cat timp se prescriu daunele morale ?? neavand imobile si venituri mari neputand plati sume astronomice fixate de instanta de apel !
Răspuns la discuția Malpraxis
Cu parere de rau , multumesc !
Discuție Malpraxis
Buna ziua ,
Pe scurt este vorba despre un dosar penal caz medical de malpraxis ucidere din culpa .Cazul sa judecat si la instanta de fond precum si la curtea de apel Bucuresti . S a ADMIS apelul la Curtea de apel Bucuresti , Hotararea Curtii de apel fiind definitiva in care a mentinut sentinta instantei de fond la pedeapsa stabilita cu suspendare si oprirea unor drepturi pe o perioada indelungata Insa exista o problema destul de mare referitor la stabilirea daunelor morale ce trebuiesc platite familiei celei decedate
Curtea de apel Buc a marit valoarea daunelor morale in moneda Euro de circa 3 ( trei) ori in ajung la
valoare de ... peste 600000 Euro plus cele materiale ce trebuiesc platite de catre inculpati iar societatilor de asigurari le a stabilit ca plata acestora sa fie in procent de 30 % - 40 % din val asigurataa politei de asigurari (ex 37000 euro ) Dupa ce ghid pt solutionarea daunelor s a apreciat marirea val daunelor morale ? Rog daca mai exista vre o cale de contestare in anulare s au revizuire la latura civila la alta instanta , inclusiv la CEDO si care este termenul de contestare ?
Am rugamintea a mi comunica ce se poate face in continuare daca mai este o cale judecatoreasca in acest caz. Cu toata consideratia , Va multumesc D Ionescu


Buna ziua , In urma unnei hotarari definitive la Curtea de apel pt ucidere din culpa caz medical , ce cai de atac exista si care este termenul de depunere contestatie , va multumesc