avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaevciuca

Activitate nicolaevciuca

am uitat,asemenea lucrare se face pe baza unui proiect bine pus la punct,ca asa cum ati spus daca vine un vint mare si 'jumuleste' tabla de pe acoperis si o arunca pe jos si face ti pagube materiale mari,cine plateste??????? firma care a executata lucrarea,nu?????
mentionez ca avem centrala de scara si toti platim la pausal si nu m-a pot debransa sau inchide caldura
de obicei se asteapta pina la prima ploaie sa vedeti calitatea lucrarii,adica sa nu v a ploua in casa
proces verbal pt manopera si garantie tabla utilizata
Buna ziua,puneti gigacalorimetru pe fiecare calorifer si ati rezolvat legal problema,repartitoarele de la ISTA si TECHEM nu sunt bune
Garantie pentru tabla utilizata[de la producator] nu stiu cit este si garantie de manopera de la firma care sunt in procesul verbal intocmit la sfirsitul lucrarii semnat de asociatie si firma
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata,legal exita firma care inregistreaza nivelul de zgomot adica decibeli[nu stiu cum se numeste] pe care o platesti dumneata sa vina si sa constate,dar mai mult ca sigur 'urlatul' vecinului nu depaseste limita de zgomot admisa. Constructiv poti antifona o camera , dar preturile actuale sunt foarte mari......Legal nu puteti face nimic
Multumesc,dar nu cred ca aceste norme de la ANRSCE tin loc de lege,adica la tribunal judecatorul aplica legea,nu normele ANRSCE..Pina acum nu am auzit ca un judecator sa m-a oblige sa tin 'peretii calzi'' sau o temp minima .Se aplica aceste norme pentru institutiile publice,scoli,spitale,gradinite etc etc,dar pentru proprietari care platesc taxe si impozite nu,pentru ca daca sunt obligat sa tin 'peretii calzi' nu mai platesc taxe si impozite. Stiam ca o temp de 6 grade se tine pentru a nu ingheta apa in instalatia de incalzire.Deci revin la intrebarea initiala,exista sau nu o lege [ nu normative ] care sa m-a oblige sa tin ' peretii calzi ' daca eu nu locuiesc in apartament ? ? ?
Multumesc
Buna ziua
Exista lege care sa oblige un proprietar de apartament sa tina caldura pe perioada cit el lipseste din oras pentru a nu 'racii peretii' vecinilor?
Daca da v-a rog sa-mi spuneti si mie care este numarul legii si anul cind a fost emisa
Multumesc
proprietarii nu vor sa puna repartitoare,pt ca cei cu multe calorifere in apt ar platii mai mult