Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineata, am un vecin de apartament care in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineata, am un vecin de apartament care in afara de faptul ...

Buna dimineata, am un vecin de apartament care in afara de faptul ca toata ziua urla, nici macar noaptea nu doarme vorbid continuu destul de tare, fapt care ma deranjeaza enorm . Ce pot sa fac??
Buna dimineata,legal exita firma care inregistreaza nivelul de zgomot adica decibeli[nu stiu cum se numeste] pe care o platesti dumneata sa vina si sa constate,dar mai mult ca sigur 'urlatul' vecinului nu depaseste limita de zgomot admisa. Constructiv poti antifona o camera , dar preturile actuale sunt foarte mari......Legal nu puteti face nimic
Problema cu disconfortul fonic in imobile de locuit in comun este des intalnita fiind generata inclusiv de structura,
materialele de constructie utilizate,vechimea imobilului
Exista autoritate nationala in domeniu -respectiv agentia pentru protectia mediului care detine baza tehnica zoometre cu care masoara pragul fonic admis in spatii cu destinatia de locuinta
Initial sesizati oficial politia teritoriala care daca se confirma cele sesizate pot dispune sanctiuni
Multumesc frumos, Pana la urma totul tine de bun simt si respect pentru cei din jurul tau, lucruri care se pare ca nu mai exista,
incercati sa il atentionati, poate il sfatuiti sa isi ia un aparat auditiv. Vecinul meu, era cam surd, de aia vorbea tare.