avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate mariuscilin

Activitate mariuscilin

PROPIETARU ESTE MOSTENITOR AL APARTAMENTULUI
apart a fost cumparat de x la vandut lu y si y vinde lu mama propietarului
exista 1 exemplar dintre y si mama sa in 96
apoi propietaru face succesiunea dupa mama sa acum o luna i mi-a aratat si contract lumina pus pe numele sau si
chitatnte intretinere cert fiscal cert de deces, de mostenitor
apoi dupa succesiune si-a facut cadastru si intabulare
multumesc pentru raspunsuri si sper sa rezolv cu bine :)
chestia este
am fost cu actele la o avocata si cu propietaru inainte de a merge la notar si avocata a spus ca e in regula:">
de inteles am inteles bine si doamna notar a spus cum a scris doamna gabriela mai sus ca are decat acel contract
bine si doar un exemplar
eu intrebam desigur ca na eram si eu suspicios
ma gandeam doar sa nu fi vandut cu celelalte contracte sau pe parcursul vietii mamei sale sa o fi pacalit careva
nedeclarat saau neintabulat sau pe viitor sa vanda :)
sa nu crede-ti ca intreb doar de dragu suspiciunilor si nestintei
dar in familie am un caz in care un frate de al bunicii a fost prostit in timpu vietii de o notara si bunicamea a facut susceasiunea fara sa stie ca e vandut si acum e in judecata
plus ce va spuneam cu exemplarele am avut surpriza sa patesc ca la o vanzare nerealizata vanzatorul sa spuna la fel si cand i-am spus ca nu semnez sa scototcit prin buzunare si hop au mai aparut 2 exemplare :stunned:
actele pe care le poseda vanzatorul ca sa nu ma exprim iar gresit
cv vanzare cumparare din anu 1996 1 exemplar
BLOCU ESTE DIN 1984 SI vanzatorul este al 3 lea
cert mostenitor cert deces
cadastru intabulare facut recent
buna ziua vreau sa cumpar un imobil
si vanzatorul are contract de vanzare cumparare 1 singur exemplar din
6 contractu a fost realizat in anu 1996 EL A facut succesiunea acum in 2008 DUPA MAMA SA
SI a facut si cadastru si intabulare
notara ma intrebat daca vreau sa continui sa cumpar in conditile in care vanzatorul are un singur contract eu am zis ca da ,sora mea spune sa-i spun vanzatorului sa dea restul contractelor pierdute la ziar ce parere ave-ti?
rectific scuze propietarul este vanzatorul am scris din greseala cumparator eu fiind cumparatorul
vanzatorul vorbeste si se comporta foarte normal
eu ma gandeam sa ii cer ceva,chiar o decizie de pensionare desi nu stiu daca scrie in ea care sa imi arate ce fel de boala are ?ca asa nu stiu daca este bolnav psihic sau nu
ce act sa ii cer sa il arat avocatei,notarei referitor la acest lucru?
buna ziua
am gasit o garsoniera si cumparatoru
spune ca este pensionat pe caz de boala nu a vrut sa spuna ce
el a dobandit garsoniera prin succesiune si este singuru mostenitor
daca este bolnav psihic actu devine nul? ii pot cere o decizie de pensionare dar conteaza ce grad scrie si afecteaza in vreun fel acest contract pe care vreau sa il fac.
deasemenea el sustine ca tocmai si-a facut dadastru si intabulare
ce sa fac
da de bucuresti este vorba
multumesc B-)
peripetia continua in achizitia unei garsoniere
am gasit alta garsoniera
omu la inceput spune ca mama lui era singura propietara
am vb apoi la telefon si aflu ca mama sa a cumparat in anu 95 DE LA CINEVA
am zis ca sa ne intalnim sa vb cu administratoru si vecinii sa vad si ei ce zic
am vb cu totii si pare in regula
dar
mama sa a murit in vara ,tatal a murit mai demult acest promitent vanzator avand o varsta mai inaintata el a facut succesiunea cica este singuru fiu si acum o luna a inceput cadastru si intabulare
pe garsoniera are contract vanzare cumparare al mamei sale din 95 CERT MOSTENITOR si documentatia care trebuie sa iasa atat nu are cadastru facut inainte el afirma chiar ca e prima data cand se face cadstru acum
este posibil mai ales sa fi cumparat fara cadastru?ce as putea sa mai verific?
un pic mai complicat domnu anghel nu vreau sa intru in detalii dar
in principiu ave-ti dreptate si asa era dar sa va scriu mai exact ce chestii ciudate aflasem :::::::::despre propietarii imobilului .......
=desi stateau de 5 ani nu aveau adresa de buletin acolo
=buletinele pareau ca noi si pana la contractu final na vrut sa arate vreun act pe buletine nu erau trecute nici viza de flotant de vot etc..
=faceau pe nestiutorii ca vai nu stia ca trebuie sa aiba istoricu si alte acte cerute
=aveau in jur de 50 de ani da femeia a calcultat intro secunda din lei in euro o suma si facea ca nu stie nimic
=cand intrebam ceva pe sotu ei cica el zicea sa vada sotia
=nu am vazut certificat casatorie putea sa fie frate geaman
=nu era trecuta cartea funciara in baza de date ?asta poate stiti de ce
=nu avea primele contracte cu sc xx si primu propietar proces verbal de primire si achitare rate al imobilului
=sotu ei nu avea semnatura identica cu cea de pe contractu efectuat acum 5 ani
=sotu ei nu a scos un cuvant cica era sotu ei adresa lui era diferita fata de a chipurile sotiei
=a gresit sectorul la o cere unde trebuia sa treaca adresa lui
=nu i-am gasit acasa intru-cat imi spuneau sa ii sun inainte
l=a notar a adus un singur exemplar dupa contractu lor desi aveau 3 n-am reusit sa ajung cu ei dar in juma de ora la si gasit vroiau cash si cat mai repede erau disperati sa faca precontract cu mine
=iar agentu ma tot grabea sa semnez sotu ei cica nu scotea un cuvant desi nu era bolnav
=azi imi spune ca acum si daca mai vreau nu imi vinde asta nu prea am inteles si l-a fel ce interes avea agentu sa se bage pentru actele ei si sa tot ia el cuvantu sa ma asigure ca totu e in regula
==mai sunt cateva lucruri dar prefer sa nu le zic


scuze insa pentru scrisu grabit am vrut sa editez da nam mai reusit referitor si la postu anterior

va impartasesc in continuare peripetiile prin care trec ma suna agentu disperat ca ce fac(refritor la vanzare) ii zic ca nu mai vreau si ma ameninta ca eu vreau sa ii,amenintari ,etc . frsudez etc. cert fiscal si adev de la bloc erau la notara si ma punesa ii le aduc le aduc si sa vede-ti ce incepe la amenintari si nu vroiau sa ma lase sa plec ma tine agentu si propietara sa ii dau explicatii ca dece nu mai cumpar sincer cum i-am vazut asa ma gandeam ca e ceva asa ca le-am spus scurt sa nu stiu exact care e problema mai aveau putin si ma linseau in strada ,imi venea sa ii pocnesc
desi eu pierdusem ca am zis sa dau la urgenta extrasu si cate telefoane tot eu cred ca am cheltuit mai mult decat ce au facut ei ca vai i-am pus pe drumuri si tot ii lua aparaea acestei doamne oricum poate sunt eu paranoic si erau ok da cam multe chestii ciudate poate erau in regula da in romania si cate cazuri de...

pareau agentu cu propietara vorbiti mda trecand mai departe agentu ma ameninta ca daca ii semnam contractu de comision era vai de mine de aceeea
ATENTIE

nu semna-ti contracte de comision in acest contract nu erau trecute clauze ca daca era ceva independent de vointa cumparatorului se anula contractul,adica nu scria ca daca actele erau in neregula sau nu se facea tranzactia se anula acest contract de aceea atentie la cine apeleaza la agentii imobiliare esti pus in situatia sa platesti tot comisionu chiar daca nu faci nimic X-( plus cheltuieli de judecata imi venea sa ii zic ceva agentului
si culmea agentia este din 1993 cine are nevoie dau si nume da sincer o escrocherie mai mare n-am vazut eu ii dadeam atatia bani si el nu facea nimic sincer doar ma dus odata cu masina in rest a tot plimbato pe femeia asta
imi vine sa fac si o plangere referitor la acest agent care ameninta ca pune politia pe urmele mele si ca ma verfica el
dar nu stiu unde exact daca exista vreun ordin ceva al agentiilor
e greu oricum ma gandesc sa iau de la o firma constructoare direct da ...

acum spune-ti ce crede-ti ce parere ave-ti
da ave-ti dreptate va impartasesc experienta traita ca sa stie si alta lume
noroc ca notaru ales de mine e ok
doamna propietar si sotu ei aflu ca nu au adresa actuala acolo si buletinele pareau ca noi
plus mi-a zis notara ca cartea funciara nu aparea in baza de date pana la urma nush de unde a scoso
propietara nu vroia sa imi dea toate contractele pe care le avea cele incheiate de ea ea avand tre contracte a fost nevoie de doamna notara sa se duca acasa cica desi i-am spus sa aduca tot la fel si notara am comparat semnaturile sotului ei cica si nu erau chiar la fel cu cele de pe contract kulmea la sotie erau la fel
nu a adus certificat de casatorie notara chiar credea ca e alt om si e frauda mai ales ca vroiau repede si cash
am renuntat intr-un final dupa atatea