avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate lilicrin

Activitate lilicrin

Discuție pensie privata
cum pot fi incasati banii platiti catre pensia privata inainte de termen(adica pensionare)?
Exista un program free ce face state de plata?
Răspuns la discuția declaratia 112
am modificat dar salariul brut ramane acelasi nu se modifica ori eu nu pot sa platesc aceasi suma... trebuie sa scad eu din suma?
Discuție declaratia 112
Cum completez declaratia 112 daca unul din angajati a avut concediu fara plata?
Va multumesc.
Răspuns la discuția conditie
Nu inteleg relevanta acestui articol...
Pentru a fi mai explicita :
- sotul si fratele meu au lucrat aproape 3 ani la un Hypermarket, acestia nu concediaza niciodata cu art. cu care angajati ar putea lua somaj
- am rugat o cunostiinta sa ii angajeze pentru 1 luna si apoi sa ii concedieze cu art 65
- am intocmit toate actele insa ultima firma nu are nimic depus la stat, nici o declaratie de aproape 1 an
- doamna de la ALOFM mi-a spus ca ea nu poate sa ii inregistreze decat daca ultima firma depune toate actele, firma a platit banii catre somaj prin banca si are oridinele de plata dar nu si declaratiile si nici nu le poate depune
- am sunat ANOFM la Bucuresti si acestia mi-au confirmat ca nu exista termenul "consecutiv" angajatul trebuie sa aiba 12 luni cotizate din 24 si atat si mi-au recomandat sa fac o sesizare scrisa dar va dura ceva timp pana la solutionare
- am mers iarasi la doamna de la ALOFM si i-am spus ce am aflat de la cei de la Bucuresti de la departamentul juridic insa aceasta mi-a spus direct si fara jena ca daca eu fac sesizarea atunci ea trimite corpul de control pe firma cunostiintei ce mi-a facut angajarile pentru 1 luna.

Aceasta este situatia completa. Ce pot face? Cum sa procedez?
Discuție conditie
De ce mi s-a spus ca trebuie sa aiba ultimile 12 luni lucrate fara intrerupere pentru a beneficia de somaj nu mai este valabil art. 34 cf caruia "1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii; "?
Nu inteleg nimic s-a modificat legislatia?
Discuție Art. 65
Daca firma disponibilizeaza 2 angajati in baza art.65 dupa doar 1 luna si cateva zile in mod legal acestia beneficiaza de ajutor de somaj. Insa daca firma respectiva nu a depus declaratiile 112 dar a platit banii in conturile aferente pentru somaj care este situatia? Ce pot face angajatii? In ultimi 2 ani au 2 ani lucrati fara intrerupere la 2 firme diferite insa firma din urma - cea la care au lucrat aproximativ 40 zile- nu a depus declaratii.
Care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmeze o societate pentru a putea primi banii pe concediul medical al unui salariat?
Sotul meu a lucrat timp de 3 ani la o firma, acum cand a depus actele pentru somaj am aflat ca salariul ce il avea completat pe adeverinta emisa de punctul de lucru din judet nu corespunde cu cel completat de catre cei ce se ocupa cu evidenta salariatilor de la sediul firmei din Bucuresti. Din acest motiv risca sa nu primeasca somaj iar diferenta dintre salarii este foarte mare. Ce putem face?

Va multumesc.
Discuție calcul somaj
Din indemnizatia de somaj se fac plati catre sanatate si/sau pensie, etc. ?
Daca da care este suma minima care o ridica un somer ce a lucrat mai mult de 5 ani daca nu adunam acel procent de 5% ?
Va multumesc.