Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Art. 65
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Art. 65

Daca firma disponibilizeaza 2 angajati in baza art.65 dupa doar 1 luna si cateva zile in mod legal acestia beneficiaza de ajutor de somaj. Insa daca firma respectiva nu a depus declaratiile 112 dar a platit banii in conturile aferente pentru somaj care este situatia? Ce pot face angajatii? In ultimi 2 ani au 2 ani lucrati fara intrerupere la 2 firme diferite insa firma din urma - cea la care au lucrat aproximativ 40 zile- nu a depus declaratii.
Ceva pare in neregula. De obicei se depun declaratiile si nu se achita obligatiile. Invers nu prea am auzit, vorba olteanului. Daca situatia prezentata este reala, angajatorul trebuie sa depuna declaratiile 112, urmand ca dupa aceea sa se emita adeverintele pentru somaj.