avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_982

Activitate mihaela_982

am avut un accident rutier, nu am fost eu vinovat, masina o am de la o ruda si nu am apucat sa facem contractul de vanzare cumparare. cei de la asigurari pot sa imi refuze acordarea daspagubirilor ? ruda mea este plecata in strainatate. ce pot face ca nu avem nici acel contract de folosinta cum se spune in lege - pentru utilizator
da, dar cealalta persoana nu doreste sa imi lase cale de acces, are o hotarare definitiva si judecatoreasca , de granituirea pentru aceasta suprafata, cu care ma ameninta sa o puna in executare, si eu am o afacerea in acea cladire si imi trebuie sa pot intra, ce pot face ?
Pe terenul primariei erau doua constructii care au apartinut cooperativei de consum, una am cumparat-o eu , cealalta o alta persoana. Prin contract de vanzare cumparare cealalta persoana primeste si o suprafata de teren " aferent construictiea" in folosinta, dar prin primirea acestei suprafte imi inchide calea de acces la cladirea mea. Intrebarea mea este> cum se stabileste aceasta suprafata aferenta constructie? si ce mai pot face in aceasta situatie? multumesc
Daca sunt angajat cu contract de munca- nu funcţionar public - pot ocupa pe perioada determinata, pana la organizarea concursului, functia de secretar de comuna. Mentionez ca am 2 ani vechime si masterat. Lucrez in aceeasi unitate ca consilier juridic.
alta solutie nu este, ca am inteles ca punerea sub interdictie dureaza destul de mult, curatela nu se poate, cea data de autoritatea tutelera
buna ziua, as dori sa aflu in baza caror acte se poate stabuli un curator pentru o persoana cu dementa mixta care sa o reprezinte in institutiile statului,si cine poate elibera aceste acte.
ordonanta 35/2002, si am contract de munca pe perioada nedeterminată,
Sunt angajata din 2007 pe postul de consilier juridic al consiliul local si acuma primarul vrea sa scoata postul la concurs deoarece spune ca postul este pe perioada determinata de 4 ani, în 2008 odata cu alegeriile locale s-a schimbat si consiliul.Am fost angajata în baza Legii nr.35/2002.
Va rog sa-mi spuneţi parerea voastra.
in cazul concesionarii este legal pe de durata pe 49 ani sau pe durata existentei constructie? si daca se poate sa specificati legea sau HG. multumesc
daca am cumparat un spatiu comercial de la cineva si terenul de sub spatiu apartiene consiliului local , cum obtin un drept de folosinta pe acest teren. Pentru carte funciara imi cere asa ceva.