avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate TudorAndrei70

Activitate TudorAndrei70

Buna ziua,
Angajatorul (SRL) m-a anuntat ca isi schimba banca de unde va plati salariile. Mi-a transmis ca este obligatoriu pentru toti angajatii sa-si deschida conturi la noua banca, deoarece pentru vechea banca nemaifiind conventie de salarii activa.
Specific ca bancile sunt din Romania si plata se efectueaza in RON.
Am fost la banca unde incasez salariul in prezent si acestia mi-au transmis ca nu se schimba cu nimic relatiile cu mine. atat timp cat pe plati scrie salariu/avans., raman aceleasi avantaje ca si pana acum.
La angajare mi s-a specificat banca unde voi incasa salariul, ramand aceeasi de 7 ani pana in prezent.
Va rog sa-mi transmiteti daca sunt obligat sa-mi deschid cont la banca specificata de angajator pentru incasarea salariului sau acesta poate plati in continuare salariul la banca unde am cont acum.
Multumesc!
Buna ziua,
Am un apartament de vanzare si un potential cumparator vrea sa-mi achite valoarea la care ne-am inteles cu ordin de plata din contul fratelui sau. Cumparatorul spune ca are imputernicire de plata pe contul fratelui si acesta este de acord cu tranzactia. Am luat legatura cu fratele acestuia si mi-a confirmat si el ca este de acord cu achizitia si plata din contul lui. Daca accept plata in acest fel, contractul de vanzare cumparare va fi pe un nume, iar plata va fi efectuata de altcineva. Este deajuns sa cer doar o imputernicire de cont pentru cumparator ? sau sa refuz o astfel de plata? Specific ca fratele cumparatorului este casatorit si are copii. Daca fratele cumparatorului, titularul contului bancar, ajunge sa divorteze, sotia acestuia poate cere la partaj anularea tranzactiei? Pot avea probleme in viitor de pe urma acestei tranzactii?
Multumesc!
Buna ziua,
Lucrez la un SRL. Angajatorul mi-a trimis un act aditional cu care eu nu sunt de acord. Sunt obligat sa dau un raspuns scris ca nu sunt de acord cu prevederile actului aditional?