avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate MARIUC

Activitate MARIUC

Demisie din cadrul comitetului executiv al asociatiei de proprietari.
Buna ziua, daca imi dau demisia din CEX, insa nu exista niciun doritor care sa vina in locul meu, iar legea ma obliga sa raman in acesta functie pana la inlocuirea mea, se poate sa fac cerere pentru a iesi din Asociatia de Proprietari si astfel nu as mai fi membru cex in legalitate, obligand ceilalti membri sa se organizeze?
Multumesc pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare. Scrisoarea se trimite proprietarilor indiferent ca sunt membrii sau nu in asociatia de proprietari? Sau se trimite doar catre membrii? Conform art 47 din legea nr 196 /2018 se specifica doar "PRORIETARII". Si doar la reconvocare conform art. 48 se specifica "TOTI MEMBRII ASOCIATIEI DE PROPRIETARI"

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 proprietarii de bunuri imobile detin obligatia sa solicite inregistrarea in evidenta cartii de imobil a domiciliului in baza actelor de identitate si a documentului de achizitie bun imobil
Procedura de convocare adunare generala se realizeaza prin semnarea tabelului convocator si pentru proprietarii care nu sunt la domiciliu prin corespondenta postala cu confirmare de primire
daca nu se stie care este proprietarul in acte?

Asociatia de proprietari poate verifica proorietarul bunului imobil din cartea de imobil sau la administratia fiscala teritoriala
In cazul in care nu se cunoaste adresa unde locuieste un proprietar,se uziteaza informare in cotidian de larga circulatie care se anexeaza la PV al adunarii generale

Buna ziua,

Sunt proprietarii obligati sa faca dovada catre presedinte ca sunt proprietari in acte? Daca este sau nu obligatoriu aceasta actiune, scrisorile trimise prin posta cu continut declarat si confirmare de primire in cazul convocarii adunarilor generale se trimit la toate apartmentele chiar daca nu se stie care este proprietarul in acte?
Multumesc pentru feedback!
Bună ziua,
In blocul in care locuiesc exista un vecin care isi arunca ambalajele de la prezervative pe geam. Asociatia de proprietari nu a luat nicio actiune de a pune macar o nota informativa pentru toti locatarii ca nu este bine sa se arunce gunoi pe geam si nu cred ca ar rezolva mare lucru. Deasemenea, persoana in cauza nu se sesizeaza sa ridice mizeria aruncata dupa un mail dat tuturor locatarilor pentru instiintarea faptei. Ba mai mult, cel care arunca isi continua fapta. Cum se procedeaza in acest caz? Banuiesc care ar fi vecinul cu pricina dar nu am cum sa o dovedesc, doar daca pun o camera de filmat sa il surprind. De altfel, se arunca si altfel de mizerie cum ar fi resturile de tigara etc.
Multumesc!