avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielspp

Activitate gabrielspp

Am urmatoarea speta, la o procedura online cerere de oferta am mai multi op economici care le lipsesc diferite doc.de calificare:
-un op.economic ai lipseste Formularul nr.5 - „Informatii generale/Declararea cifrei de afaceri”.
-Decizie de numire din partea angajatorului pentru a desfasura
activitatea de responsabil cu asigurarea calitatii, copie certificata
de ofertant "conform cu originalul" cu stampila si semnatura
-
Le solicit clarificari sau consider oferta inacceptabila conf.HG925, art 36(b)
Va multumesc
pot achizitiona pe achizitie directa SEAP de 30.000 euro medicamente exemplu antibiotice pe codul cpv 33651000-8 - Antiinfectioase generale pentru uz sistemic si apoi alte tipuri de antibiotice 30.000 euro pe codul 33651100-9 - Antibacterieni pentru uz sistemic , mentionez ca toate sunt medicamente antibiotice dar pentru alte afectiuni.
va multumesc
Sunt autoritate contractanta.Dupa ce am achizitionat un produs din catalogul electronic SEAP de la un operator economic X,dupa o ora primesc de la un alt operator economic Y o oferta (fax) la acelasi produs cu pretul mai mic, si imi atrage atentia ca pe viitor, sa-i iau oferta in considerare, in fine.....peste o luna achizitionam produsul tot de la firma X, apoi primim o adresa de la firma Y prin care ne solicita sa-i raspundem de ce nu il iluam in considerare.Cei care au solicitat prin referat produsul mi-au spus ca este calitativ,am verificat si achizitiile pe un an in urma si am observat ca produsul a fost achizitionat numai de la aceasta firma, iar compartimentul care a solicitat produsul imi spune ca produsul este bun, ce ma sfatuiti sa fac? Daca ai raspund ca este calitate fata de al lui trebuie sa demonstrez cumva, dar din cate stiu la achizitia directa nu cred ca trebuie sa dau explicatii de ce iau de la x sau de la y.
Dupa inca o zi primesc o adresa de la ei prin care cere sa le explic cum respect art.2(f) OUG34/2006-eficienţa utilizării fondurilor.Va rog un raspuns daca se poate,legal.
Va multumesc
am facut procedura cerere de oferta ex: lucrari de constructii cu codul cpv aferent, si acum vreau sa fac o achizitie directa pt.lucrari de renovare cod cpv lucrari de renovare.
Daca anul acesta am realizat o procedura de cerere de oferta pentru un obiectiv de lucrari, acum daca vreau sa fac o lucrare pentru un alt obiectiv si ma incadrez in 100000 euro, se poate face achizitie directa?
va multumesc
Am facut o achizitie de lucrari prin cerere de oferta criteriul de atribuire ''pretul cel mai mic" , contractul fiind incheiat pana la 31.12.2013, vrem sa prelungim termenul de executie, nu se modifica pretul. Pot face un act aditional?
Va multumesc
va multumesc
deci sa inteleg ca daca am o singura oferta pot atribui contractul?
Răspuns la discuția Invitatie de participare SEAP
da