Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Estimare achizitie directa Cod CPV
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Estimare achizitie directa Cod CPV

pot achizitiona pe achizitie directa SEAP de 30.000 euro medicamente exemplu antibiotice pe codul cpv 33651000-8 - Antiinfectioase generale pentru uz sistemic si apoi alte tipuri de antibiotice 30.000 euro pe codul 33651100-9 - Antibacterieni pentru uz sistemic , mentionez ca toate sunt medicamente antibiotice dar pentru alte afectiuni.

Teoretic, daca se poate sustine ca obiectul si necesitatea fiecarei achizitii este diferit de celalalt, se poate face achizitie directa pentru fiecare.
Practic, tinand cont de contextul actual, sustinerea trebuie facuta foarte temeinic, si nu cred ca o veti putea face, altfel organele de control vor sustine contrariul iar in instanta nimeni nu va baga in seama .
Asa ca, intrucat situatia se poate interpreta in ambele sensuri, parerea mea este ca daca vreti sa nu va doara capul, faceti procedura de achizitie pe loturi.
vlad nicolae, moderator