avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate denissiioana

Activitate denissiioana

Răspuns la discuția zid comun - probleme cu vecinul
buna,am aceeasi problema si eu:avem autorizatie ca doar acum am renovat casa.dar problema sta in felul uramator:am avut casa cu zid de foc,iar pt modificarea acoperisului in doua ape,a fost necesar avizul vecinilor,care il avem .dar vecinul,saracul,a decedat iar fiul,care vrea bani,nu ne lasa sa izolam ,cica tre sa ii platim pamantul pe care vom intra noi,.Ce e de facut?Nu putem izola casa decat in urma conditiilor impuse de el?
:">bine dar dat fiind faptul ca lucrez in alt tara,ma ajuta sau trbuie sa inchei un contract de asigurare individual?as primi indemnizatie in acest caz?
NU STIE NIMENI SA-MI RASPUNDA???
:blush2::Buna ziua,as avea o intrebare referitoarela indemnizatia pt cresterea copilului:eu nu lucrez in Romania,ci lucrez in Italia cu contract sezonier,adica doar 3-4 luni pe an.Ce conditii trebuie sa indeplinesc in cazul in care daca voi avea un copil,sa pot beneficia si eu de indemnizatie?
Răspuns la discuția taxe intreprindere individuala
la finante trebuie sa depun declaratia privind asig sociale?si dupa cat timp sunt oblogata sa inchei contracte cu casele de asig ?si inca ceva:dupa cat timp imi trimit de la finante suma estimativa care o datorez?certificat fiscal e egal cu CUI de pe certif de inregistrare?
recent am infiintat o II,AM FOST LA FINANTE,UNDE AU SPUS CA ACUM DOAR MA INREGISTREAZA.Nu cumva trebuia sa imi elibereze si ceva acte?(certificat fiscal?)si daca am declarat un venit estimativ,sunt asigurat automat la asig. sociale,pensii etc sau trebuie sa trec eu pe la toate.Cum seprocedeaza?
buna,as dori sa stiu care sunt pasii pt a functiona legal,fara nici o neregula ,in cazul in care :am infiintat o II,cod caen 5610,datorita faptului ca detin o rulota comerciala si doresc sa efectuez comert ambulant tip fast-food prin targuri,piete.Ce obligatii financiare si fiscale presupune acest lucru?Contabilitatea am inteles ca se tine in partida simpla.Aici am nevoie de registre si ce altceva?
Răspuns la discuția INFIINTARE PFA SA ASOC FAMILIALA
catalinu a scris:

Puteti sa postati sursa acestor informatii?

buna sunt tot eu ,cea care a deschis acest subiect.Am fost la reg comertului care nu mi-a cerut atatea acte cate spunea domnul de mai sus,ci mai putine doar ca au cerut certificat de atestare profesionala,care trebuie sa il dobandim.Si mi-au mai facut o propunere:INTREPRINDERE INDIVIDUALA.Ce impune aceasta?Dat fiind faptul ca am dori si pe cineva ,tipul: un angajat,care sa ne ajute,caci am inteles ca pe PFA sau ASOC. nu poti avea angajati.
Buna ziua ,as dori si eu sa deschid o asoc. familiala sau un PFA.CE MA SFATUITI?ma intereseaza foarte mult comertul stradal intr-o rulota comerciala.De ce acte am nevoie?unde sa apelez?mentionez ca rulota este echipata pt fast food.MLTUMESC
buna,am si eu o intrebare:de 5ani lucrez in Italia cu contract de munca dar doar sezonier(4-5 luni pe an).As dori sa aflu daca am dreptul la indemnizatie pt cresterea copilului in aceste conditii,sau ce conditii se pun in aceste situatii pt a beneficia de acest drept?