avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate florinx63

Activitate florinx63

Discuție Firma inactiva
Firma mea este din noiembrie 2011 declarata inactiva de ANAF. Pot sa cumpar niste produse de la o alta firma cu factura? Eu primesc, nu emit factura. Este legal?
Am primit o condamnare de 3 ani cu executare pentru inselaciune (am emis un BO fara sa am disponibil in cont), am executat pedeapsa in perioada mai 2002 - mai 2005, sunt la prima abatere si intrebarea mea este cand pot fi reabilitat si care e procedura?
O factura emisa de o firma catre o alta firma se poate achita esalonat cu numerar (adica din 21.000 RON prima plata e de 300 RON si celelalte cate 5.000 lunar) ?
Un contract se poate plati numai pe baza lui sau trebuie sa fie emisa si o factura la acel contract. Daca pe biletul la ordin la rubrica : "Valoarea reprezinta" s-a scris: " c/v contract nr......" este valabil acest bilet la ordin? Nu trebuia scris "factura nr..." ? Trebuie sa precizez ca nu s-a emis factura, ci s-a semnat numai un contract de prestari servicii intre doua societati comerciale.
O societate emite catre o alta societate un Bilet la Ordin, dar completeaza gresit codul IBAN si anume: in loc de xxxxx56xxxx, scrie xxxxxx65xxxxx, iar banca la care are cont emitentul nu verifica corectitudinea completarii biletului la ordin si il introduce la plata. Acest bilet la ordin este bun (valabil)? Deoarece firma care trebuia sa incaseze banii de pe urma acestui bilet la ordin, ameninta cu reclamatie la Politie pentru inselaciune (emitentul nu avea disponibil in cont). Nu cumva trebuia refuzat la plata de catre banca emitentului?
Firma A inchiriaza de la firma B o schela pentru o anumita perioada de timp. Se semneaza un contract cu o valoare stabilita de comun acord, dar firma B nu emite si o factura pentru acest contract. Intrebare: firma A poate sa achite suma partial sau total (prin numerar sau BO) numai pe baza contractului sau trebuia emisa si o factura? Pe ce baza achita firma A suma datorata?
Răspuns la discuția Probleme cu un beneficiar
Nu ma poate lamuri nimeni? Va rog.
Răspuns la discuția Probleme cu un beneficiar
Contractul incheiat intre mine si beneficiar a expirat, a fost incheiat pe o luna: 29 septembrie 2008 - 29 octombrie 2008.
Am o firma de constructii si la data de 1 oct. 2008 am incheiat un contract de prestari servicii ( termosistem cladire si trotuare betonate in jurul cladirii) cu un beneficiar persoana juridica. Contractul era pe 1 luna, urmand sa fie prelungit pana la teminarea lucrarilor. Cu aceasta ocazie am inchiriat schela metalica de la o firma de profil si a fost montata la beneficiar. Pe la sfarsitul lunii octombrie, nu ne-am mai inteles cu beneficiarul in privinta banilor (el mi-a platit in 2 transe 60% din valoarea lucrarii) si am sistat lucrarile. Din luna noiembrie firma mea a inceput sa aibe probleme financiare si de personal. Greseala mea a fost ca nu am anuntat firma de unde am inchiriat schelele ca am sistat lucrarile si sa se duca sa-si recupereze acele schele. Am fost plecat si din tara 3 luni, iar acum 2 saptamani am primit o citatie la Politie unde am fost informat ca sa depus o plangere (un dosar penal) la Parchet pe numele meu de la firma de inchiriat schele pentru furt, deoarece administratorul acestei firme a fost de 4 ori in aceasta perioada la beneficiarul meu sa-si recupereze schelele, dar a fost refuzat ca nu i le da pana eu nu-i termin lucrarea. La Politie ne-am intalnit toti trei si dupa lungi discutii am cazut de acord sa ramana schela in continuare la beneficiar pana pe data de 30 mai 2009 si eu sa termin lucrarea ( acest lucru este consemnat si in procesul verbal intocmit de agentul de Politie care se ocupa de acest caz si semnat de toti trei). Dar dupa cateva zile, am primit pe mail un contract facut de avocatul beneficiarului care nu-mi este deloc favorabil. Din nou beneficiarul la telefon mi-a spus clar, ca daca nu-mi convin conditiile impuse de el, iar nu va da schela firmei de la care le-am inchiriat. Mentionez ca a doua zi dupa intalnirea la Politie, am incheiat cu firma de inchiriere un alt contract valabil pana pe data de 30 mai 2009, cum e scris si in acel proces-verbal incheiat la Politie si nu am incheiat contractul cu beneficiarul. Intrebarea mea este: cum poate firma de inchirieri sa-si recupereze schela si ce se intampla dupa data de 30 mai 2009 cand expira contractul meu cu firma de inchirieri? Cei de la Politie au spus ca ajungem inapoi la aceeasi situatie si merge dosarul penal mai departe.
In octombrie 2007 am inchiriat un apartament, fara contract de inchiriere, si unde plateam 300 euro pe luna. Din septembrie 2008, firma la care lucrez a intrat in colaps financiar si nu am mai primit salariu, dar am reusit sa platesc gazdei chiria pana in decembrie 2008. In luna februarie 2009 mi-a spus sa plec din apartament si am ramas dator la el cu chiria pe lunile: decembrie 2008, ianuarie, februarie si jumatate din martie 2009 (am plecat pe 15 martie din apartament). Acum proprietarul ma ameninta ca imi face reclamatie la Politie. Vreau sa stiu in ce incadrare juridica intru, avand in vedere ca nu a fost incheiat nici un contract si proprietarul ma rugase sa spun vecinilor, in caz de ma intreba cineva, ca sunt un nepot de-al lui si nu platesc nimic.