avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1712ct

Activitate cristina1712ct

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu citeva sfaturii pentru situatia urmatoare:
fratele meu a divortat anul trecut, din casatorie rezultind un minor care acum se afla in grija mamei. O perioada fratelui nu i s-a acordat dreptul de a pastra legaturi cu minorul, aceasta intimplindu-se doar dupa o actiune in instanta. Pentru a intelege cit mai bine situatia doresc sa va precizez ca divortul a fost introdus de fosta mea cumnata aceasta avind o relatie extraconjugala in ultimul an de casatorie inaintea divortului. Imediat dupa divort a parasit domiciliul comun in care a locuit cu fratele meu mutindu-se cu actualul concubin ,luind cu ea copilul. In momentul de fata fratele meu pastreaza legatura cu minorul telefonic si prin luarea copilului la domiciliul sau de doua ori pe luna , insa copilul( 9 ani) povesteste in ce conditii locuieste , mai exact locuieste cu chirie intr-o pensiune care se inchiriaza in perioada sezonului cald intr-o camera cu baie, mama sa locuind cu concubinul intr-o alta camera in aceeasi cladire, in camera este destul de frig neexistiind instalatii de termoficare. Atit mama cit si concubinul acesteia lucreaza in ture , copilul fiind incuiat in casa si lasat fara mincare cite 12 ore, mama il bate si tipa la el iar concubinul mamei tipa deasemenea( nu este un copil problema).Vorbind cu copilul la telefon ,acesta mi-a spus in repetate rinduri ca vrea sa se arunce pe geam, deasemeni copilul dupa ce povesteste citeva lucruri din ce se intimpla in actuala resedinta il roaga pe fratele meu sa nu ii spuna nimic fostei sotii intrucit aceasta fie il cearta , fie il bate. Intrebarile mele catre dumneavoastra sunt : ce poate face fratele meu sau cui se poate adresa pentru a evita pe viitor ca minorul sa se mai afle in asemenea situatii sau daca fratele meu poate lua minorul de la fosta sotie?, carei autoritati tutelare trebuie sa se adresaze fratele meu daca fosta sotie locuieste fara forme legale in localitatea X, are domiciliul in localitatea Y ca si fratele , iar ambele localitati apartin de judetul Z? Poate fratele meu sa sesizeze autoritatea tutelara cind minorul se afla singur acasa atit ziua cit si noaptea? Poate fi deschisa acum actiune in instanta pentru ca minorul sa aleaga cu care dintre parinti doreste sa locuiasca? Are vreo relevanta faptul ca mama a suferit citeva depresii si o tentativa de suicid? Ce alte solutii mai exista? Va multumesc .
Buna seara,
Detin un teren agricol pe care o persoana a lucrat-o in baza unei minute facuta intre dinsul si cel care imi lucra pamintul inainte. Aceasta minuta a fost facuta pentru anul 2008/2009 si pt a ridica eventualele subventii de la stat, dar am gasit-o modificata la apia (2008/2011).mentionez ca domnul care mi-a lucrat terenul in baza acestei minute (pe care ulterior a modificat-o), nu are si nu a avut cu mine contract de arenda ,desi in minuta respectiva mai sunt trecute si alte loturi de teren cu care are contracte de arenda incheiate.precizez de asemeni ca domnului i-am facut plingere la politie pentru tulburare de posesie si incendierea miristei.Rugamintea mea la dumneavoastra este sa imi spuneticare este valabilitatea unei minute din punct de vedere legal , ce consecinte poate suporta prima persoana care mi-a lucrat pamintul si a facut acea minuta fara sa imi ceara acordul? Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Daca pe terenul meu agricol proprietate o persoana si-a pus o cultura abuziv si refuza orice intelegere , care pot fi (exista) consecintele legale pe care le-as avea de suportat daca nu l-as lasa sa isi ia recolta? Exista vreo prevedere in lege in acest caz care l-ar ajuta sa isi ia recolta ,chiar daca el mi-a folosit terenul abuziv?
Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o problema. Am un teren agricol pe care vreau sa il folosesc pentru a accesa fonduri nerambursabile, dar cineva si-a pus o cultura de griu ,neavind de contract de arendare sau orice alt act ca ar voie sa foloseasca acel teren. Refuza orice fel de intelegere,ba mai mult chiar ameninta ca nu am ce sa caut pe acel teren intrucit cultura ii apartine.Mai mult chiar am gasit lotul declarat la APIA. Ce pot face pentru a ma putea folosii de pamintul meu?
Buna seara, va multumesc pentru raspuns, persoana este angajata cu contract de munca in cadrul unui spital judetean ,desi v-a implini 60 de ani in noiembrie ,nu are stagiul de cotizare pe care il prevede legea.Mai poate ramine angajata pina indeplineste stagiul prevazut de lege?
Buna ziua, as dorii sa stiu daca o persoana (psiholog- femeie) poate fii scoasa la pensie pentru limita de virsta, fortat (pentru a elibera postul pentru altcineva) daca va implinii virsta de 60 de ani in luna noiembrie anul curent.
Buna ziua,multumesc pentru sfaturi, dar daca este o declaratie mincinoasa cu buna stiinta data sub forma de interogatoriu cu semnatura lui in fata instantei tot nu pot face altceva decit o executare silita?Va spun sincer ca nu ma intereseaza banii ,mai curind vreau sa sufere si el asa cum sufera copilul meu in urma nepasarii sale si a minciunilor pe care i le invoca. Multumesc
Buna ziua as dorii sa ma ajutati cu un sfat .Prin hotarire judecatoareasca fostul sot a fost obligat la plata unei pensii alimentare in procent de 20% din venitul net realizat lunar, doresc sa va intreb daca din inchirierea unui spatiu comercial pe o perioada de 12 ani copilul ar avea vreun drept din suma lunara pe care o incaseaza fostul sot. Deasemeni vreau sa va spun ca in interogatoriul luat la proces fostul sot a mintit spunind ca nu incaseaza venituri suplimentare in afara salariului ( subofiter de politie) ,acum dupa 7 ani sunt in posesia unei copii a contractului de inchiriere si a unor mandate postale cu care pot face dovada ca la data ( 15-10-2003 ) la care declara sub semnatura cu nu realizeza venituri din chirie.Pot deschide o actiune in instanta folosindu-ma de aceste dovezi si sa cer procentul care s-ar cuvenii copilului din toti acesti ani retroactiv ,sau ma pot folosi de actuala hotarire cu ajutorul unui executor judecatoresc? Va multumesc.
Răspuns la discuția pensie de intretinere minor
Buna ziua
Pot sa va spun ca NU "RAVNESC" la banii fostului sot ,dar va rog sa-mi spuneti dumneavoastra daca considerati normal ca fostul sot sa nu isi viziteze copilul timp de 5 ani(desi locuieste in acelasi cartier)si nici sa-i adreseze vreun cuvant cand se intalneste ocazional cu copilul ,sau sa isi dea propriul nepot in judecata pentru mostenire.Considerati ca este un "tata" care trebuie iertat de obligatiile care ii revin?Va multumesc
Buna seara,in urma divortului(1997 minorul avea 1an si 6 luni) s-a stabilit o pensie de intretinere de 15% din venitul net realizat de catre tata,ulterior (2003) am cerut instantei marirea procentului,acesta a crescut pina la 20%.De curind am aflat ca dupa decesul fostei soacre (2004), fostul sot devine mostenitor si a obtinut venituri din vinzari de terenuri,actiuni,dividende si inchirierea unor spatii comerciale.Intrebarea mea este:din momentul in care a inceput sa realizeze venituri suplimentare celor declarate in instanta,acestea intra sub incidenta hotariri de pensie de intretinere datorata fiului sau?Mentionez ca hotarirea cu procentul de 20% am comunicat-o personal institutiei la care lucreaza dupa 1an si 5 luni de la data la care a ramas definitiva intrucit fostul sot nu a facut acest lucru in baza acestui fapt si a faptului ca minorul ar avea dreptul si la un procent din veniturile pe care le-a realizat din 2004 pina in prezent poate fii acuzat de rea-credinta?Fiul meu mai poate beneficia de o alta marire a pensiei de intretinere tinind cont ca fostul sot mai are un copil de 5 ani?La eventuala cerere de marire de pensie instanta ar tine cont de faptul ca fostul sot are deschisa o societate comerciala pe numele sotiei?Este adevarat ca lucrind in cadrul MAI el nu poate detine un srl?Dar sotia poate ?Daca contractele de inchiriere ale spatiilor comerciale nu sunt inscrise la circa financiara pot fi folosite ca si dovezi in instanta impreuna cu chitantele si confirmarile de primire ale mandatelor postale prin care se face plata chirie catre el?In speranta ca nu v-am agasat cu atitea intrebari ,va multumesc frumos.