avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate Alina6447

Activitate Alina6447

Nu, din pacate, nu. E ca si cum e o situatie tacita. Suntem angajati de compania x, dar lucram exclusiv pentru compania y.
Multumesc mult pentru raspunsuri!


Cornel Vasile a scris:

Ati primit vreo decizie de detasare /delegare? ..acestea sunt situatii in care puteti lucra la alta societate fiind angajata la alta.

Lucrez in Romania, iar locul de munca din CIM e tot in Romania.

Cornel Vasile a scris:

Lucrati din tara sau acolo?

Locul de munca in c.i.m. unde este mentionat?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Instruirea SSM etc. si contractul sunt pe firma din tara. Doar activitatea mea se desfasoara exclusiv pentru firma din strainatate.
Buna ziua!
Voiam sa va intreb daca este legal sa fii angajat cu contract de munca la o firma, dar sa lucrezi exclusiv pentru alta companie?
Pe scurt: eu lucrez pentru o companie din strainatate, care nu vrea sa aiba personalitate juridica in Romania (evident, ca sa faca economie de bani). Astfel, sunt angajata de o companie paravan, cum ar veni si nu mi se pare normal. Adica, cum o sa demonstrez eu viitorului meu angajator ca eu am lucrat la compania asta, daca pe contractul meu scrie altceva?
Deci este legal pentru o companie sa angajeze o persoana, dar sa puna aceasta persoana sa lucreze 100% pentru alta companie?
As mai vrea sa mentionez ca compania cu care am contract nu este o firma de resurse umane, ca sa se justifice plasarea mea la alta companie.

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Alina