avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate depends

Activitate depends

Cazul pe scurt: suntem o firma care a cautat traducatori/profesori pe mai multe liste de discutii si ca atare, am trimis emailuri in care ii invitam la un interviu/sedinta demo. Unul dintre acestia a reactionat foarte urat, a inceput sa ne ameninte pe email ca daca nu il platim pentru sedinta demo ne reclama peste tot, etc. Lucru care s-a si intamplat, deja au fost pana acum ITM, DSP, nu ne-au gasit nimic dare este foarte stresant. Se poate face ceva impotriva lui? Este un caz cunoscut la DSP, aveau in lcuru 4 cereri doar saptamana asta...

Multumesc anticipat.
Am un abonament pe firma pentru mai multe numere, cu unul dintre ele am fost in UK si Grecia luna trecuta.

Factura a sosit luna aceasta aprox 4000lei, din care 600 euro roaming de date.

Cam la jumatatea lunii roamingul de date mi-a fost intrerupt la 50 de euro (eram la Londra), apoi am fost in concediu in Grecia unde am cerut ridicarea restrictiei de date.

Factura detaliata contine 96 Euro roaming de date cu UK desi la 50 mi-a fost taiat accesul.

La fel cu Grecia. Am primit mesaj ca am atins 50 de euro si apoi peste 2 zile ca am atins 200 de euro, perioada in care am facut trafic aprox 27Mb.

Stie cineva care sunt reglementarile exacte in vigoare (cele impuse de UE) si care este tariful pe MB la Vodafone caci desi pe site scrie 2euro+TVA am fost facturat cumva random intre 4 si 6 Euro per Mb.

Multumesc,
Cristi Radulescu
Preţul a fost pentru casa la rosu + teren (343 mp). La vremea respectiva pretul pe mp era 200 - 250Euro adica ptr 64mp => 12.800 - 16.000. Pe casa + teren am dat 150.000 euro.


A venit cineva si a masurat terenul si imi lipsesc 64 de metri. Din pacate nu am facut masuratoare cu GPS asa ca nu stiu unde este acea suprafata. Am fost la primarie si mi-au spus ca ei nu au ce sa faca, sa ma descurc singur.

Ce pot face acum?
pai in contract ca si in cadastru apare suprafata de 343mp. Diferenta este in jur de 50mp, unde se afla acest teren aflu la sf saptamanii cand va veni un cadastrist.

Vanzarea s-a efectuat anul trecut in octombrie.
ba da, in cadastru apare suprafata din contractul de vanzare cumparare.
Am cumparat un casa cu un teren in suprafata de 343mp (cu tot cu casa). Am facut niste masuratori si suprafata a iesit mai mica cu aprox. 50mp. La sfarsitul saptamanii va veni cineva sa imi faca masuratorile exacte (GPS, etc).

Cum pot recupera banii de la fostul proprietar? Casa a fost cosntruita de el iar pretul terenului in zona este de 250-300 deci am platit mai mult cu 12.500 - 15.000 Euro.

Multumesc