Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suparafata terenului este mai mica decat in contractul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suparafata terenului este mai mica decat in contractul de vanzare cumparare

Am cumparat un casa cu un teren in suprafata de 343mp (cu tot cu casa). Am facut niste masuratori si suprafata a iesit mai mica cu aprox. 50mp. La sfarsitul saptamanii va veni cineva sa imi faca masuratorile exacte (GPS, etc).

Cum pot recupera banii de la fostul proprietar? Casa a fost cosntruita de el iar pretul terenului in zona este de 250-300 deci am platit mai mult cu 12.500 - 15.000 Euro.

Multumesc
nu ati avut documente de cadastru la incheierea contractului de vanzare-cumparare?
ba da, in cadastru apare suprafata din contractul de vanzare cumparare.
Depinde de ce scrie in contract cu privire la predarea imobilului...
Cat timp a trecut? Cat e de importanta suprafata?
Unde e restul, la vecini, unde?
Depinde de multe amanunte de fapt, mai bine reveniti cu cat de multe detalii...
pai in contract ca si in cadastru apare suprafata de 343mp. Diferenta este in jur de 50mp, unde se afla acest teren aflu la sf saptamanii cand va veni un cadastrist.

Vanzarea s-a efectuat anul trecut in octombrie.
depends, utilizator
Imi pare rau, nu putem sa va dam nici macar o parere amarata fara date.
Asa incat, reveniti cand puteti macar sa va uitati in contract sa raspundeti la ce am intrebat mai sus sau bazati-va pe presupuneri.
Nu vad ce ar putea face cadastristul, mi-e ca-l platiti degeaba...