avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ayana

Activitate ayana

Răspuns la discuția FISE POST
Am nevoie de ajutorul vostru. Va rog sa-mi trimiteti, daca aveti, fisa postului pentru: legator manual (industria tipografica). Adresa mea este: eu_ayana82@yahoo.com
Multumesc!

Răspuns la discuția Pentru mostenire
Dar, doar in baza actului de mostenitor care este facut in urma decesului bunicii, eu si unchiul meu, putem vinde acum un teren aflat in titlul de proprietate a bunicului/bunicii, fara sa mai facem alta succesiune sau dezbatere?
Mentionez ca eu si unchiul meu suntem in relatii foarte bune, singura problema ar fi recuperarea titlurilor de proprietate.

Multumesc ptr timpul acordat....
Răspuns la discuția Pentru mostenire
Multumesc mult...
Buna ziua...

Am nevoie de un sfat in legatura cu o mostenire.

In urma cu cativa ani a decedat bunica mea (din partea tatalui). Tatal meu fiind si el decedat, ca mostenitor am ramas eu si unchiul meu.
Bunicul meu a mers cu noi si a facut succesiunea doar pe casa.
Acum cateva saptamani a murit si bunicul meu ramanand ca eu si unchiul meu sa facem succesiunea pe cele ramase in urma lui.
Cu ce acte trebuie sa merg la notariat? Cu cele 3 acte de mostenitor (al meu, a unchiului si cel a bunicului) care le avem in urma succesiuni de dupa decesului bunicii?

Iar a doua problema.....

Cand a decedat bunicul meu, cei care erau prin casa atunci, au luat actele de proprietate (titlurile de proprietate).
Acum nu stiu nici eu nici unchiul meu de la cine sa le cer inapoi sau daca o sa recunoasca cineva ca le are.
Unde pot sa merg pentru a scoate un duplicat, ce trebuie sa fac si cam cat dureaza?

Va multumesc pentru ajutor.
Multumesc mult...
Buna ziua!

Am si eu o problema...
Cu cateva luni in urma, un vecin, a facut un gard de 36m lungime intre proprietatea lui (teren arabil) si proprietatea mea (in spatele casei mele).
Autorizatia pentru imprejmuirea proprietatii o detin eu.
Totodata a inchis si o cale de acces catre strada, cale de acces folosita de multi ani de inca 2 familii care stau langa mine.
Am facut cu o luna jumatate in urma o plangere la primarie prin care i am specificat problema. Am sunat de 3 ori la primarie sa le amintesc de plangerea facuta si tot timpul spunea ca o sa vina.

Cui trebuie sa ma adresez, inafara de primarie, pentru a rezolva problema?
Am numarul de inregistrare al plangerii...

Multumesc.
Da exista un titlu executoriu, si persoana pentru care am garantat are bunuri, mai exact o proprietate destul de mare, dar nu s-a garantat decat cu adeverinte de salariat atat din partea garantilor cat si din partea celui care a imprumutat banii.
Dar, chiar daca platesc o singura rata (termenul limita de plata a primei propriri expira la sfarzitul sapatamanii) ma pot adresa instantei cu dovada de plata? Ce o sa se intample mai departe? O sa platesc tot eu sau .................?

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
In luna Septembrie m-am pus garant la nasul meu de cununie iar acum o saptamana societatea la care lucrez a primit o instiintare de la un executor in care i se cerea sa mi opreasca 1/3 din salariu lunar pana la achitarea sumei integral.
Cel care a imprumutat banii nu a platit nici macar o rata iar acum nu reusesc sa scot de la el nici macar acel procent 1/3 din salariu pentru a plati lunar suma.
Nu stiu ce sa fac... Se poate face ceva in acest caz sa mi recopar pagubele?...Il pot da in judecata pentru a mi recupera banii?
Deocamdata nu am platit nimic si nu mi s-a oprit nici un ban ( saptamana aceasta trebuie platita prima "rata")
In contractul semnat, ca garant, nu am garantat decat cu adeverinta de salariat, adica fara imobile sau altceva.
Suma ceruta de executor este: suma imprumutata + dobanzile + cheltuielile de judecata, suma care se imparte la 3 (cel care a imprumutat si cei 2 garanti).

Va multumesc pentru ajutor.