avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate stefan_000

Activitate stefan_000

Răspuns la discuția Auto neinmatriculat, numere false
intrebarea ar fi ... ce as putea sa patesc eu, si ce ar putea sa pateasca cel ce conducea masina.


Cineva mi-a spus ca cel care conducea masina este absolvit de orice vina. ceea ce nu mi se pare de loc normal si firesc..

Multumesc
Răspuns la discuția Auto neinmatriculat, numere false
am vandut ambele masini odata, nu am facut contract de vanzare cumparare si nici nu am radiat masina inmatriculata din circulatie de la circa financiara pentru ca necesita sa platesc o suma fabuloasa.
Buna seara, am avut un accident cu un autoturism, a rezultat dauna totala. Am cumparat un altul, aceeasi culoare, aceleasi dotari, cu alte cuvinte IDENTICA. (masina NEINMATRICULATA)

Un prieten mi-a spus ca imi cumpara masina asa cum este, cu conditia sa ii dau actele si numerele de la cea lovita.

Zis si facut, a luat masina si i-a pus numerele de la cea INMATRICULATA. (Intre mine si cumparator nu exista nici un contract de vanzare, teoretic sunt proprietarul masinii)

Acum cateva zile a fost oprit de un echipaj de politie care a constatat ca avea ITP-ul expirat si ASIGURAREA expirata, la un control mai amanuntit au descoperit ca masina din acte este alta.

Au confiscat masina, placutele de inmatriculare, talonul si permisul conducatorului.

Stiu ca se intrunesc doua infractiuni: punerea in circulatie a unui auto. cu numere de inmatriculare false si punerea in circulatie a unui auto neinmatriculat.

Acum, intrebarea mea este daca eu (proprietarul actelor) am cum sa patesc ceva pentru ca i-am incredintat masina?

Va multumesc.


Discuție Alcoolemie
Va salut, voi fi scurt si la obiect...
In urma recalcularii alcoolemiei, s-a ajuns la rezultatul de 1,50 la mie (sange).
asta probabil si din cauza declaratiei pe care am dat-o.
mentionez si faptul ca in etilotest am avut rezultatul de 0,30, apoi in sange prima proba de 1.05 respectiv 0.90.

1. Este posibil ca instanta sa se ia dupa rezultatele de dinaintea recalcularii? acestea fiind de 1.05 sange.

2. Poate dispune procurorul scoaterea de sub urmarire penala chiar daca aceasta limita de 0.80 a fost depasita?

3. Se poate face vre-o contestatie referitoare la recalcularea alcoolemiei?

Sunt constient de gravitatea situatie, chiar daca regret acum .. stiu ca este prea tarziu.. trebuie sa suport consecintele.. dar ca orice om incerc sa obtin o pedeapsa cat mai mica.

Va multumesc.
am un dosar, la udriste, pentru alcoolemie 1.05 in sange, cercetarea se afla in desfasurare de peste un an si 5 luni.

Cum pot face sa urgentez finalizarea cazului fie el favorabil sau nu .. pentru ca m-am saturat


ii pot actiona in judecata, pentru timpul ce se scurge in defavoarea mea..

Intrebandu'i p politisti dc dureaza asa mult, au spus k au peste 500 de dosare si pana ajunge la al meu mai dureaza cativa ani!

va multumesc
!
da, am fost la politie, si ma tot pun sa dau declaratii.. declaratii peste declaratii.. in toate scrie acelasi lucru.. nu inteleg dc imi tot cer atatea
tot stau astia de la politie si ma tot plimba, am facut un accident in care au fost implicate 2 masini, a mea si cealalta, evident eram si sub influenta bauturilor alcoolice, amandoi soferii.

De un an de zile nu s-a intamplat nimik, eu ma tot duc la politie, acestia spunand k este un dosar comun si ca celalalt implicat , nu a venit la politie.

de mentionat este ca masinile nu s-au atins, mai exact era vorba de o intrecere, numai ca cei care au facut ancheta la fata locului au scris k ne-am atins!

ideea era cum pot face sa cer disjungerea dosarului, sa nu mai stau agatat de celalalt!

si o alta problema este faptul ca acum 2 zile cand am fost la politie am aflat k s-a schimbat anchetatorul.

dc schimba anchetatorul, asta este o mare intrebare pt mine.

va multumesc !
Răspuns la discuția TEST POLIGRAF
va multumesc pt promptitudine din nou... si astept raspunsuri in continuare..
va multumesc...!
Răspuns la discuția TEST POLIGRAF
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru promptitudinea cu care ati raspuns.
ideea era ca prietenul meu chiar a savarsit aceasta fapta, dar vrea sa ii demonstreze sefului sau ca nu a fost el. daca se duce beat/drogat, rezolva ceva?

Va multumesc inca odata!
Discuție TEST POLIGRAF
Buna seara, am un prieten, care a fost prins luand mita o suma de bani, in urmare seful lui a dispus ca acesta sa fie testat cu detectorul de minciuni.

va intreb acum pe voi cei care poate ati mai trecut prin chestia asta... cum se poate face ca testul sa iasa bine.

intelesesem ceva cu diazepam , extraveral etc..
daca stiti ceva ar fii binevenit
o seara buna va doresc