avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate gigi19

Activitate gigi19

Răspuns la discuția Impozit 0
Persoana respectiva a mentionat ca la fostul loc de munca a fost incadrat pe Impozit 0.
Eu stiu nu se incadreaza conform legislatiei in vigoare, insa aveam nevoie de o confirmare.

Multumesc
Discuție Impozit 0
Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate incadra pe Impozit 0 un absolvent de colegiu (3 ani) specializareTehnica de Calcul?

Multumesc
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:

Dorim sa angajam o persoana din Marea Britanie, insa persoana respectiva si-a puerdut actele de studii.

Care sunt variantele de a putea angaja o persoana fara acte de studii? Se poate face contract de munca pentru muncitor necalificat fara nici un fel de act de studii?

Multumesc
Răspuns la discuția Incetare concediu maternitate
Problema este alta.

Am verificat Revisalul si se pare ca acum 2 ani, cine i-a facut suspendarea a operat in Revisal si Incetarea CIM-ului pe motiv de: suspendare a Contractului pe durata Concediului de maternitate.

Ce pot sa fac in situatia aceasta. Nu sunt sigur ca s-a procedat corect acum 2 ani cand i s-a incetat Contractul de Munca.

Multumesc
Buna ziua,

Am o angajata care se reintoarce la munca din concediu de maternitate, pe data de 7 Septembrie (6 septembrie fiind data nasterii copilului).

Ce trebuie facut in acest caz? Se trimite Revisalul pe 6 Septembrie in vederea reactivarii CIM-ului? Iar apoi se anunta la ITM? M-ar ajuta foarte mult un model de notificare pentru ITM.

Multumesc frumos
Asta inseamna ca imi ramane CIM pe perioada nedeterminata, chiar daca eu semnez un act aditional prin care se mentioneaza ca voi ocupa functia X pe o perioada de timp determinata?

Multumesc mult.
La firma la care lucrez in prezent mi s-a propus sa trec pe o alta pozitie (superioara fata de cea pe care o ocup acum) ca urmare a plecarii unei colege in concediu de maternitate.

Mi s-a spus ca mi se va mari salariul de 2 ori, prima data la schimbarea pozitiei si a doua oar dupa 3 luni de proba.

As dori sa stiu in ce conditii se facea ceasta trecere ...inlocuire.

Din ce stiu, codul muncii nu permite angajtorului sa angajeze in locului persoanei aflate in concediu de maternitate, pe cineva pe aceeasi functie cu CIM pe per nedeterminata.

In momentul de fata eu am CIM pe perioada nedetrminata (lucrez de peste 1 an jumate in firma).

Extista posibilitatea ca acuma CIM sa mi se schimbe pe perioada NEDETRMINATA?

Va rog sa am sfatuiti. Nu as dori sa afc o greseala acceptand propunerea.

Multumesc
Discuție Urgent
Prin transportul/transferul bunurilor companiei de la un sediu la altul în vederea utilizării lor de către angajaţi (produse ce s-au configurat la IT, echipamente electronice relocate, etc) se înţelege “Transportul rutier in cont propriu”?

Dacă nu, ce documente sau condiţii trebuie să îndeplinim pentru a fi în regulă vis-à-vis de Poliţie, ARR, Asigurări, etc. (avize de însoţire, procese verbale, autorizaţii, şoferul să fie angajat, maşina să fie a firmei, etc).

Multumesc
Prin transportul/transferul bunurilor companiei de la un sediu la altul în vederea utilizării lor de către angajaţi (produse ce s-au configurat la IT, echipamente electronice relocate, etc) se înţelege “Transportul rutier in cont propriu”?

Dacă nu, ce documente sau condiţii trebuie să îndeplinim pentru a fi în regulă vis-à-vis de Poliţie, ARR, Asigurări, etc. (avize de însoţire, procese verbale, autorizaţii, şoferul să fie angajat, maşina să fie a firmei, etc).

Multumesc
Răspuns la discuția Codebitor
Ok, de acest aspect sunt constient.

Ingrijorarea mea cea mai mare este legata de faptul ca nu voi putea fi scos din credit. Credeti ca exista posibilitatea ca banca sa refuze inlocuirea mea de catre alta persoana in credit, chiar daca persoana respectiva intruneste conditiile pe care le intrunesc si eu? Exista situatii de genul acesta?