avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandraR1

Activitate AlexandraR1

Bună tuturor ! Am un bebeluș de 2 luni , tatăl și l a recunoscut, iar acum vrea sa mi cedeze mie custodia . Cum se procedează? Dacă o face de bunăvoie, mai e nevoie de judecător?
Bună ziua ! Am nascut recent in februarie , copilul a fost recunoscut de tata , dar noi nu ne mai intelegem și nu suntem casatoriti , iar acesta ma ameninta ca vine si mi l ia , el fiind plecat din tara . Pot obține custodie exclusiva în cazul în care eu nu sunt mama denaturata, am condiții și ajutor ? El nu se poate angaja în tara , pentru ca are datorii mari la banca, de când nu era cu mine , nu are o locuință a sa si cea de la părinți este o situație precara . El vorbește urat , am conversații când recunoaște ca m a înșelat, când ma înjură, imi jignește familia și pe mine . Ma ajuta cu ceva? Părinții mei au fost martori la mulți certuri , unele destul de urate . Ar putea fi martori ? Mai am o prietena care știe toată situația mea. Noi suntem împreună de 1 an și eu mai am un copil de 8 ani din alta relație. Nu este un exemplu pozitiv pentru copii mei..el vindea droguri și nu am cum sa dovedesc si m a mintit în privința lui , am aflat recent.. M a înșelat în decembrie și am aflat în ianuarie. Am trecut peste toate pentru copii , dar nu se mai poate .. Ce ar trebui sa fac ?