avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan345r

Activitate Bogdan345r

Buna, ma puteti ajuta va rog? Am nevoie de mai multe raspunsuri pentru ca sunt in dilema
Ma gandesc sa deschid un I.I. Vreau sa vand bratari care scrie argint s925 inauntru pe tiktok.Defapt nu este argint pe bune, bratarile le iau de pe aliexpress. Pot intocmi firma? Adica sa presupun ca trebuie sa spun ce sunt bratarile. Cineva mi a spus ca le pot numi ghioalbe sau ceva de genu. Cand vreau sa intocmez firma o sa imi controleze cineva marfa? Stiu ca trebuie sa declar ca sunt luate de pe aliexpress si ce pasi ar trebui sa mai fac?
Multumesc anticipat!
Deci pot sa le vand? Daca vine anaf ul eu as plati sumele nu ar fi problema, dar deci e legal ?
Buna, as avea nevoie de putin ajutor va rog

Eu vand niste bratari luate din china de pe aliexpress si clienti sunt de pe tiktok. Vand bratari pandora care scrie pe ele argint dar defapt nu sunt, daca fac intreprindere individuala, le pot spune ca nu sunt din argint ci din alt material? Sau Pe bratari scrie pandora si daca spun ca vand pandora originale se fac controale de metale, adica sa trebuiasca sa merg sa fac teste la ele sa mi se aprobe?

Multumesc anticipat!