avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate ralf84

Activitate ralf84

Răspuns la discuția contract de inchiriere
as avea succes in instanta?
Buna ziua,
Intampin si eu o problema cu un contract de inchiriere intre o societate care are activitate de spalatorie,croitorie si un hipermarket. Bineinteles dupa cum stiti contractele astea sunt in favoarea hipermarketului dar de data asta chiar mi se pare ca au exagerat si anume: respectiva societate de spalatorie nu are dreptul la reziliere, sau cel putin acest drept nu este reglementat in contractul semnat. deasemenea societatea a fost obligata la depunerea unei garantii in valoare de 10.000 lei sub sanctiunea rezilierii contractului in cazul neplatii, dar din nou nu este mentionat nimic cu privire la inapoierea garantiei dupa terminarea contractului. intrebarea mea este cum ar trebui sa procedeze societatea daca doreste rezilierea contractului inainte de termen iar in contract nu este stipulat dreptul societatii la reziliere. Instanta poate fi o varianta? Va multumesc
Răspuns la discuția concediu crestere copil
inteleg ca pot renunta la CCC in orice moment pana la implinirea a 2 ani! corect?
Răspuns la discuția concediu crestere copil
Va multumesc!
Buna ziua,
AM si eu o nelamurire: Sunt in concediu crestere copil si am optat pt 2 ani, exista posibilitatea sa ma razgandesc si sa intrerup dupa implinirea unui an?
Va multumesc
Buna ziua,
Am si eu o problema.. exista cumva vreun contract asemanator celui de arenda?
M-ar interesa sa inchei un contract gen arenda pentru un teren agricol unde initial a fost cultivata vita de vie , in cadastru este teren agricol si nu arabil, proprietarul a obtinut un certificat de defrisare , acum vrea sa dea terenul in arenda, ce contract ar putea fi incheiat intre societatea care ar vrea sa ii lucreze pamantul si proptietar.
Din cate stiu pot fi arendate doar terenurile arabile si nu agricole.
As aprecia daca m-ar lamuri cineva!
Răspuns la discuția Consilier juridic stagiar
cand spun facturi ma refer la genul de facturi care le folosesc si avocatii de exemplu pentru serviciile prestate..in baza unui contract...adica consilierii pot detine facturi...?
Răspuns la discuția Consilier juridic stagiar
consilierul juridic stagiar deci care face parte din UCCJ are dreptul de a taia facturi?
Răspuns la discuția Consilier juridic stagiar
Multumesc mult!!!
Răspuns la discuția Consilier juridic stagiar
Are vreo importanta de unde o sa fie indumatorul meu dupa cei 2 ani de stagiu?
adica Bucuresti sau orasul unde am sediul?sunt obligata sa fie din orasul meu daca acolo sunt inscrisa inn UCCJ???