avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate elyss

Activitate elyss

Buna ziua,
Am o nelamurire:
In cazul concediului de crestere copil, contractul se suspenda pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului sau pana la 1 an si 11 luni? Cand incepe salariata serviciul?
Multumesc.
Buna ziua

Asistentul personal pentru persoana cu handicap, poate avea si alt contract de munca part time la o societate privata? Munca se presteaza dupa programul de 8 ore, stabilit in contractul de asistent personal.

Multumesc.
Multumesc, deci pot prelungi perioada CIM pana la 36 luni (prin acte aditionale), apoi mai am dreptul la 2 contracte de cate 12 luni fiecare, cf art.82 alin 4 si 5.
Buna ziua

Actul aditional de prelungire CIM pe durata determinata este considerat contract succesiv?
Conform codului muncii CIM pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial.

Actul aditional de prelungire CIM pe durata determinata este considerat contract succesiv?
Exemplu : CIM pe durata determinata de la 01.01.2012 - 30.06.2012,
fac act aditional de modificare perioada pana la 31.12.2012, acest act aditional este considerat al II-lea contract?

Multumesc tuturor care ma lamuresc.
Buna ziua

O salariata cu CIM pe durata determinata (data de incetare 31.12.2012), va intra in concediu crestere copil in cursul anului 2012. Angajatorul este obligat sa-i pastreze locul de munca sau CIM se incheie la 31.12.2012?

Multumesc celor ce imi vor raspunde.
Buna ziua

Exista limita de varsta pentru copilul major aflat in intretinerea parintelui pentru care acesta beneficiaza de deducere suplimentara pentru calcularea venitului impozabil?

Multumesc.
Discuție adoptie
Buna ziua

Parintii care adopta un copil in varsta de 4 ani au dreptul la vreun fel de concediu ?

Multumesc celor care imi raspund.
Discuție tichete cadou
Buna ziua
Se pot acorda tichete cadou unei salariate care se afla in concediu de risc maternal? mentionez ca in luna decembrie a lucrat cateva zile.
Discuție tichete cadou
Buna ziua

Tichetele cadou oferite salariatilor pentru Paste se impoziteaza? Valoarea este de 150 lei / salariat.
Limita de 150 lei neimpozabila este pentru tot anul (8 martie+Paste+Craciun+cadouri pentru copiii)
sau pentru fiecare eveniment in parte?
Unde pot gasi baza legala?

Multumesc!
Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti daca pentru concediile medicale platite din FNUASS se retine somaj.
Stiu ca se retine doar pentru concediile medicale platite de unitate din fondul de salarii.
S-a schimbat ceva intre timp?
Daca se poate baza legala.
Multumesc.