avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate mona m

Activitate mona m

Se refera strict la cei angajati? Pensia de invaliditate este stagiu asimilat?
Multumesc, pt cine se aplica reducerea varstei in conditii de handicap?
Buna ziua as dori niste lamuriri cu privire de la trecerea de la pensia de boala la cea de limita de varsta, varsta 48 ani vechime in munca 5 ani din 2008 pina in prezent grad de handicap grav , deci 15 ani si pensie de invaliditate gr 1 din 2013 = 10 ani, se poate obtine pensionarea la limita de varsta prin reducerea varstei de pensionare in conditii de handicap .multumesc.
Răspuns la discuția iesirea din indiviziune
Buna daca intentez proces ce taxe se plătesc si cum ar fi mai simplu sa introduc documentatia tehnica la Cartea funciară si sa primesc o respingere deoatece orice alipire sau dezlipire se face cu consimțămîntul părților si sa o atac in termenul legal sau sa o introduc direct fara a mai face aceasta documentație. Ms
Buna ziua in anul 2004 printr un contract de întreținere am primit de la bunica o construcție si 120o mp teren.mi a fost întocmită o documentație topografica care a fost depusă la cartea funciară si am primit respingere deoarece in 2001 pe acelasi nr .cadastral suntem 2 vecini si mi a fost specificat ca orice dezlipire se face cu consimțămîntul părților.la vremea respectivă vecinul nu e binevoit sa si faca măsurătorile necesare etc.Acum am hotărît împreună acest lucru si am procedat din nou la măsurătorile cu alt topometrist ales de amîndoi ..toate bune si frumoase. Vecinul se întoarce si i spune topometristului ca nu este de acord cu ce se gaseste in teren ca el stie ca bunicul. (Suntem rude) ne a dat egal .conform titlui de proprietate din 1990 eu detin 1200 mp din totalul de 1800 si el diferența deci nu ar fi egal.Terenul cu pricina este scriptic si faptic in posesia mea de la bunici si strabunici de aproximativ 100 ani
.Acum brusc numai vrea sa rămînă asa cum este faptic si scriptic si isi întemeiază pretenția sa pe o vorbă din bătrîni ca fiecare avem jumatate.A fost sa se lămurească la Cf.notar.avocat care nu i au dat dreptate.dar el merge inainte cum susține el ca ar fi si numai doreste sa vb omeneste.ma ține încurcată de pe o zi pe alta.nu vrea nici sa mergem la judecatorie.vrea doar terenul asa de moca...As putea sa intentez un proces si a ma reprezenta singura fara a plati unui avocat deoarece sunt in somaj si sotul este pensionar gradul 1 de invaliditate cu un copil minor .fara alte venituri sau as putea cere ajutor public judiciar. Va rog sa ma lămuriți daca se poate.mulțumesc
Răspuns la discuția model intampinare
multumesc mult pt. ajutorul acordat An nou fericit!
buna seara daca m ati putea ajuta cu un model de intimpinare pt o cerere de chemare in judecata pt majorare pensie intretinere minor cu care sunt de acord tinind cont ca sal. minim a crescut precum si nevoile minorei (nu stiu daca este absolut necesar sa invoc in drept articolul din ncciv la care trebuie sa fac referire)multumesc anticipat pt ajutor
Discuție Legea 17/2000
Buna ziua daca sunt administrator la firma mea angajata cu jumatate de norma din 2015 pot sa cer ca cealalta jumatate sa fie platita din bugetul primariei pt ingrijire persoana in varsta care are necesita sprijn din partea altei persoane sau doar cei cu norma intreaga pot beneficia .multumesc astept o lamurire
pensia de invalididate dupa noua lege din 2012 august decizie a curtii constitutionale se acorda pe baza actelor medicale din care reiese diagonosticul bolii dvs si persoanelor care nu avut vechime in munca ,trebuie sa va adresati medicul de asigurari sociale de la comisia de expertiza a persoanelor cu invaliditate
buna detin o casa din care o camera de la constructia imobilului in 1935 a fost un atelier cu intrare separata din strada unde dupa revolutie si pina in acest moment functioneaza un magazin acum pt a mi se acorda acord de functionare de la primarie mi se cere schimbare de destinatie am obtinut certif de urbanism iar acum trebuie autoriz de constructie care ar fi pasii mentionez ca locuinta este intabulata pe parintii mei care sunt decedati pot face aceasta modificare fara a fi intabulat posed doar certif de mostenitor ms