avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate ludeea

Activitate ludeea

Buna ziua,
Este vreo problema daca unor angajati detasati in strainatate li se plateste diurna diferit, dar respectand minimul cerut de lege ? ca ex: unora li se da 35 e/zi, altora 40 e/zi ?

Multumesc !
Buna ziua,
In cazul in care o societate (din strainatate) emite o factura pentru un spatiu dat in chirie iar chiriasul (societate din Romania) o plateste, acea factura poate tine loc si de contract ?
Multumesc !
Buna ziua,
In cazul in care o societate (din strainatate) emite o factura pentru un spatiu dat in chirie iar chiriasul (societate din Romania) o plateste, acea factura poate tine loc si de contract ?
Multumesc !
Răspuns la discuția CONCEDIU DE ODIHNA
si daca angajatorul nu are pretentia restituirii indemnizatiei pentru concediul primit in plus ? mai este in cazul acesta vreo problema ?
Buna ziua,
Ar putea exista impedimente din punct de vedere fiscal sau juridic ca intre doua societati comerciale care au acelasi administrator si aceiasi asociati sa existe contracte de prestari servicii sau de inchiriere (de exemplu inchirierea unui autoturism)?
Mi-ar fi de mare folos raspunsurile d-voastra .
Multumesc !
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns ? :(
Buna ziua,
Un angajat al firmei a condus masina societatii in germania; intre timp ne-am mutat sediul la alta adresa. Dupa 1 luna jumatate, aprox., am mers sa ridicam corespondenta care a mai venit la vechiul sediu . Am gasit o amenda pt depasire limita viteza si un formular de raspuns unde se cere identificarea conducatorului, adresa , daca suntem proprietarii autovehiculului.etc. Problema este ca termenul limita in care ne cer sa expediem formularul a trecut ( a fost pana la sf de iulie).
Cum procedam in situatia aceasta ? Plicul nu a venit cu confirmare. l-am gasit in posta pur si simplu. Daca nu au trimis la adresa corecta plicul, deci puteam sa nu aflam niciodata de amenda, si daca a trecut atat timp de cand s-a inreg incalcarea ( in luna aprilie 2017) se prescrie ? sau trebuie sa trimitem totusi formularul de raspuns ?

Multumesc !
Răspuns la discuția Camin de batrani privat
Multumesc frumos ! inteleg ca se poate opta fara probleme pentru un SRL ...

Numai ganduri bune ! :)

Răspuns la discuția Azil de batrani
Buna ziua,
Daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat referitor la deschiderea unui azil de batrani. Noi nu dorim neaparat obtinere de fonduri europene , in acest caz este in regula sa infiintam un SRL ?adica un azil de batrani poate avea forma juridica a unui SRL ? (am citit pareri atat pro cat si contra si sunt nelamurita).

Un raspuns m-ar ajuta nespus !
Multumesc !
Buna ziua,
Se poate infiinta un camin de batrani administrat ca un SRL ? sunt f nelamurita :( deoarece parerile sunt impartite referitor la acest subiect; unii afirma ca nu si ca trebuie sa fii ONG altii ca se poate ca si SRL.
Ma poate ajuta cineva, va rog , cu niste lamuriri ?

Multumesc mult !