avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate ELENA2009

Activitate ELENA2009

Buna ziua,
Am o angajata care este in concediu crestere copil pana pe data de 25.09.2017 ( copilul face 2 ani pe 25.10.2017) si este insarcinata din nou.
Va naste dupa data de 01.10.2017.
Ce acte trebuie sa prezinte la angajator: cerere reluare activitate cu 25.09.2017 si concediu medical cod 08 tot cu 25.09.2017?
Care va fi baza de calcul pentru concediul medical?
Multumesc.
La un eventual control nu se pot cere documente? Pe ce criterii s-au acordat aceste avantaje, De ce la unii da si altii ba?
Sa specificam in Roi?
Ms.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la speta de la jos:
Urmatoarele avantaje (cheltuiala sociala 5%)pentru salariati:
-contribuțiile la fondurile de pensii facultative suportate de angajator pentru angajați, în limita a 400 euro/an/persoană;
-primele de asigurare voluntară de sănătate suportate de angajator pentru angajați, în limita a 400 euro/an/persoană

se pot acorda nominal angajatilor sau e obligatoriu sa se acorde tuturor angajatilor?
Pe baza a ce se acorda? Se fac decizii in aceast sens?
Multumesc
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un model de decizie prin care angajatii sunt de acord sa lucreze pe data de 30.11.2016, zi sarbatoare legala, cu recuperare zi in termen de 30 zile sau plata aceste zilei cu un spor de 100%.
Multumesc.
Buna ziua,
Cum procedez in cazul unei angajate care in acest moment este in concediu crestere copil 1 an pana in august si a depus o cerere la angajator pentru modificarea concediului pana la 2 ani august 2015- septembrie 2017.
Trebuie sa emit o noua decizie de suspendare cf Legii 66/2016 pentru perioada august 2016-sept 2017? In revisal fac modificarea suspendarii?
Multumesc.

termenul de depunere este de 60 zile, de ce nu poate depune dupa 01.07 cand va intra in vigoare legea noua , sa nu stea sa se mai plimbe intre Directie si angajator sa modifice documente.
Multumesc.
Buna ziua,
Iincepand cu data de 15.06.2016 unei mamici i se suspenda contractul de munca pentru concediu crestere copil.
Cum este mai bine:
- sa depuna cerere de intrare ccc(1an) pana pe 30.06.2016 , adica pe legislatia actuala si dupa 01.07.2016 sa faca prelungire pana la 2 ani
- sa depuna actele dupa 01.07.2016 (2 ani) intra direct pe legislatia noua si ii calculeaza retroactiv indemizatia de pe 15.03.2016.
Am sunat la Directie insa nici domanele de acolo nu stiu ..
Multumesc.
Răspuns la discuția cim det de cate ori??!!
In cazul specificat de mine (perioada creşterii temporare a activitaţii angajatorului ) se aplica aceasi regula (ca pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari)?
Multumesc,
buna ziua,
am un cim determinat 3 luni pe perioada creşterii temporare a activitaţii angajatorului .
cum e recomandat , sa se faca prelungiri? cate se pot face? nelimmintat pana la max 36 luni?
sau e recomnadat sa se faca alt cim? nu mai mult de 3 contracte succesive.
Multumesc.
Răspuns la discuția recuperare sume casmb
nu inteleg de ce trebuie sa depun concediile medicale suportate de angajator la casa de sanatate impreuna cu cele suportate de fnuass.

acum e prima data cand imi cer acest lucru si imi amana plata, pana acum au facut plati fara a solicita c.m suportate de angajator.