Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere concediu crestere copil legislatie veche/ noua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere concediu crestere copil legislatie veche/ noua

Buna ziua,
Iincepand cu data de 15.06.2016 unei mamici i se suspenda contractul de munca pentru concediu crestere copil.
Cum este mai bine:
- sa depuna cerere de intrare ccc(1an) pana pe 30.06.2016 , adica pe legislatia actuala si dupa 01.07.2016 sa faca prelungire pana la 2 ani
- sa depuna actele dupa 01.07.2016 (2 ani) intra direct pe legislatia noua si ii calculeaza retroactiv indemizatia de pe 15.03.2016.
Am sunat la Directie insa nici domanele de acolo nu stiu ..
Multumesc.
Daca i se suspenda c.i.m. cu 15.06.2016, cererea se va depune pe legislatia veche, iar dupa 01.07.2016 va face demersurile pentru o eventuala modificare.
termenul de depunere este de 60 zile, de ce nu poate depune dupa 01.07 cand va intra in vigoare legea noua , sa nu stea sa se mai plimbe intre Directie si angajator sa modifice documente.
Multumesc.
Dosarul se poate depune si dupa 01.07.2016.