avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate szebeni arthur

Activitate szebeni arthur

Răspuns la discuția perioada de recurs
buna seara,
doamna consilier ,sa stiti ca pe portalul just nu gasesc niciun fel de sentinta,sper ca perioada de recurs sa se considere din data cand ai primit sentinta acasa
Răspuns la discuția perioada de recurs
este vorba de pretentii ptr daune materiale produse de inundatii repetate de catre vecinul meu de sus
dupa discutiile in fond in cadrul unui proces civil judecatorul a acceptat cererea partii adverse de a da sentinta in 7 zile,unde gasesc eu sentinta ptr a putea face recurs in timpul stabilit de lege,si daca aceasta perioada se calculeaza din ziua in care am primit sentinta acasa
sunt reclamant intr-un dosar civil,datorita faptului ca am venituri mici am fost scutit de taxele de judecata,dar in cazul in care nu-mi convine sentinta si fac recurs,voi fi scutit de taxe si la recurs?
pe parcursul unui proces civil,martorul propus de partea adversa a depus o marturie mincinoasa,neconforme cu adevarul, contrazicandu-se singur,si in contradictie cu ceea ce au declarat ceilalti martori,ma intereseaza daca pot cere o copie a declaratiei martorului considerat mincinos ptr a depune plangere penala ptr marturie mincinoasa?
Răspuns la discuția opunere la martorul propus
multumesc ptr raspuns
Răspuns la discuția opunere la martorul propus
buna ziua,
va multumesc ptr raspuns,
cred ca avocatul partii adverse a invocat art 186 cp civila
buna seara,
sunt reclamant intr-un proces civil,paratul si-a numit un martor cu care eu sunt in relatii de dusmanie(de ani de zile in procese penale cand eu cand el fiind reclamant,am prezentat diferite rezolutii date de procuror in fata instantei si depuse la dosar) din care cauza m-am opus martorului propus,si am solicitat inlocuirea martorului,dar avocatul paratului a facut referire la un articol din codul de procedura civila care nu interzice acest lucru in urma acestei interventii judecatorul a admis martorul care a depus o marturie mincinoasa de toata frumusetea jurand pe biblie,judecatorul a procedat corect admitand martorul cu care sunt in dusmanie?bine-nteles ca martorul a declarat cu seninatate ca nu ma dusmaneste dar declaratia lui dovedeste contrariul
Răspuns la discuția expertiza tehnica
buna seara,
si multumesc ptr raspuns
sunt in proces cu vecinul,la termenul urmator se audieaza cate 1 martor,si-si rezerva dreptul la expertiza
(ma gandesc ca daca nu le convine ce spun martorii)
ce acte se-ntocmesc la fata locului cu ocazia unei expertize tehnice (inundatie de catre vecin)?