avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... perioada de recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

perioada de recurs

dupa discutiile in fond in cadrul unui proces civil judecatorul a acceptat cererea partii adverse de a da sentinta in 7 zile,unde gasesc eu sentinta ptr a putea face recurs in timpul stabilit de lege,si daca aceasta perioada se calculeaza din ziua in care am primit sentinta acasa
Cel mai recent răspuns: ContSters30487 , utilizator 09:33, 2 Iunie 2009
Termenul de recurs curge de la data cand primiti hotararea acasa. Termenul de recurs este de 15 zile de la comunicare.
Depinde pe ce v-ati judecat.
Ar fi bine sa precizati.
este vorba de pretentii ptr daune materiale produse de inundatii repetate de catre vecinul meu de sus
Hotararea o gasiti la dosarul cauzei daca a fost redactata.
Termenul de recurs pare sa fie de la comunicarea hotararii din ceea ce ziceti.
sentinta o gasiti pe portal just, iar perioada de recurs incepe de la data comunicarii hotararii.

Alte discuții în legătură

Instanta s-a pronuntat, cum obþin decizia completa a acesteia? iulian1958 iulian1958 Pe portalul ministerului de justitie am aflat ca Instanta s-a pronuntat (favorabil) intr-un dosar in care sunt parte. Pe acest portal decizia Instantei este ... (vezi toată discuția)
Cand se face apel sau recurs la o hotarare judecatoreasca? carmenbn carmenbn Sotul meu este parte intr-un proces,care s-a incheiat in aprilie. Pe site apare asa:\\"Solutia pe scurt: Respinge cererea principală, ca neintemeiata. ... (vezi toată discuția)
Termen de recurs eder eder Am un proces de succesiune si iesire din indiviziune, s-a dat o hotarare in prima instanta, am depus apel, la primul termen instanta de apel mi-a respins ... (vezi toată discuția)