avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate xmihai

Activitate xmihai

Salutare tuturor,

Ma rezint pe forum cu cea mai penibila situatie in domeniul legislatiei rutiere. Garantez ca sunt singurul care sunt in situatia aceasta.

Aproape cu 2 ani in urma mi-a fost retinut carnetul de conducere pentru viteza. Toate bune si frumoase. M-am luat si eu dupa altii si am contestat fapta. Aveam 3 km peste limita necesara suspendarii si in procesul verbal, numarul de inmatriculare era incomplet. In fine, am depus contestatie. L-am luat inapoi si am asteptat judecata.

Dupa catea luni, iar m-a lovit norocul si am fost oprit tot pentru viteza, acum doar 1 km peste limita necesara suspendari. Am crezut ca nu este adevarat. Am aplicat aceeasi metoda, contestatie si luat carnetul inapoi.

Deci aveam doua procese pe rol pentru acelasi lucru in doua judete diferite. Foarte frumos.

Luna trecuta imi vine sentinta definitiva pe un proces. Pe langa cele 120 de zile mi-au mai bagat si inca 30 de zile ca sa ma invat minte. Ma duc la Politie si predau carnetul. Voi sta pe bordura pana in Octombrie.

Faza tare este ca saptamana trecut am pierdut si celalalt proces. Ma prezint la politie. Domnul de la ghiseu, tavalindu-se pe jos de ras imi spune ca sentintele se cumuleaza si ca ne vedem la anul.

Intrebarea mea, in disperare de cauza, nu se pot comasa senintele? Ca au aceeasi cauza, viteza.

Discuție Reclamatie
Buna ziua,

Doresc sa reclam faptul ca sistemul dumneavoastra de dezabonare nu functioneaza. In primul rand unde fasesc functia de dezabonare? Din caruta de mailuri primite de la dumneavoastra face referire la o solutie de dezabonare dar nu se intampla nimic.

Acum cred ca dumneavoastra stiti mai bine ce insemna lipsa unor functii prin care eu sa renunt la news-urile primite pe mail.

Am rugamintea sa luati masuri si sa imi comunicati cum pot scapa de caruta de mailuri care vin de la dumneavoastra si de care nu mai am nevoie...
Multumesc de raspuns,

Dar aici e dilema mea. Impozitul de 2% pe tranzactia imobilului se duce la Finante, care acestea pentru orice acciza, taxa sau impozit care este calculat dintr-o valoare in valuta straina aplica un schimb valutar la cursul stabilit de BCE in prima zi din Octombrie pe anul trect.

Este corect? Legat de onorariu nici aici nu e adevarat, am fost la notar si a calculat onorariul pe care apoi la transformant in lei la cursul BNR la zi. Daca e ilegal sa imi spuneti.

Multumesc
Răspuns la discuția TVA 5% pentru locuinte noi
Ziua buna,

Am si eu alta bomba...

Daca eu solicit aceasta reducere in fata notarului si in fata vanzatorului, atunci eu de fapt intru intr-un program de protectie sociala care printre altele din cate am citit este scutit de plata taxelor de timbru si onorariilor. Aici as vrea sa imi confirme cineva daca se poate.

Totodata onorariul si impozitul vad ca se raporteaza la o grila care este in EURO. Plata impozitului in urma tranzactiei nu se face la un curs stabilit de Ministerul Finantelor (sau BCE)? Poate sa imi confirme cineva si acest lucru?

Multumesc
Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare...

Taxele si impozitele calculate in valuta se platesc la Finante la cursul BNR din ziua respectiva sau la cursul stabilit de Finante pentru perioada resepctiva.

Multumesc.