avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate maryuka

Activitate maryuka

Discuție vanzare
se poate vinde o casa cumparata de la cfr? se poate face intabularea avand in vedere ca asupra terenului exista un drept de superficie?
raspunsul pe care l-am prmit de la persoanele cu care am luat legatura pentru intabulare a fost ca nu se poate.
in aceste conditii ce trebuie facut pentru incheierea unui contract de vanzare cumparare avand ca obiect aceasta casa?
va multumesc!
Răspuns la discuția cercetare eveniment
multumesc pentru informatii.
cat despre incadrarea in incident periculos, nu cred ca este cazul aici.
o zi buna!
buna ziua.
va rog sa ma sprijiniti in solutio9narea urmatoarei probleme:
- avem un eveniment, in care a fost implicqat un salariat, in timp ce se intorcfea de la serviciu catre casa - a intrat cu masina de serviciu intr-un parapet. leziunile au fost superficiale "contuzie la partea superioara a fetei", persoana nu a necesitat internare nici concediu medical.
- in aceasta situatie angajatorul mai are obligatia de a efectua cercetarea evenimentului, conform Legii nr. 319/2006?
tinand cont ca, la art. 29 se vorbeste despre obligatia angajatorului de a efectua cercetarea evenimentului care a produs o incapacitate temporara de munca de cel putin 3 zile?
in asteptarea raspunsului, va multumesc pentru sprijin!
Discuție poprire
buna ziua,
am avut un contract de credit cu o banca, in urma caruia am primit un card cu o suma. am folosit toata suma si deoarece o vreme nu am achitat ratele, mi s-a transmis la locul de munca un proces-verbal al unui executor judecatoresc, si o notificare de la banca in care se specifica faptul ca acel executor judecatoresc va continua procedura de executare conform legii si ca, citez - "sumele datorate de dvs. in cuantum de ....... vor fi actualizate cu dobanzi si penalitati". intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. faptul ca s-a transmis dosarul de executare la executorul judecatoresc inseamna ca trebuie infiintata poprirea sau este nevoie de alte acte?
2. la data infiintarii popririi nu ar trebui stabilita o suma exacta ce urmeaza a fi supusa popririi, sau este legal si normal ca banca sa-mi calculeze in continuare penalitati si dobanzi chiar daca lunar se va opri din salariu o anumita suma?
si inca ceva, care este cuantumul sumei ce poate fi oprita din salariu (fiind singurul venit) conform legii?
va multumesc!