Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare

se poate vinde o casa cumparata de la cfr? se poate face intabularea avand in vedere ca asupra terenului exista un drept de superficie?
raspunsul pe care l-am prmit de la persoanele cu care am luat legatura pentru intabulare a fost ca nu se poate.
in aceste conditii ce trebuie facut pentru incheierea unui contract de vanzare cumparare avand ca obiect aceasta casa?
va multumesc!
Rog sa verificati clauzele contractului de vanzare cumparare pe care l-ati incheiat cu CFR.
Daca in momentul vanzarii a existat acel drept de superficie (drept de proprietate asupra clădirii construite aflate pe terenul altei persoane), atunci aveti doua posibilitati: 1). incheiati cu CFR un Act aditional de renuntare a CFR-ului la dreptul de superficie. 2). vindeti fostului proprietar casa cumparata (respectiv la CFR).
Va doresc succes si ca sfat, consultati un avocat pentru ca fara toate elementele acestui caz nu puteti primi un raspuns mai complet.
Jurist Ioana-Iulica V.