avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate atancoc

Activitate atancoc

atancoc a scris:

Buna ziua...intampin următoarea situatie:pe 23.12'22 acumulez un an de vechime in munca,dar din 3 contracte pe perioada determinată si o prelungire la al treilea contract(pe perioada nedeterminata,în cadrul aceleași companii).Pe 31 12'22 se termină acest proiect,asa ca raman fara serviciu si as dori sa va intreb daca as putea beneficia de șomaj și în ce condiții?Si...as putea primi preaviz?Va multumesc!

Buna ziua...intampin următoarea situatie:pe 23.12'22 acumulez un an de vechime in munca,dar din 3 contracte pe perioada determinată si o prelungire la al treilea contract(pe perioada nedeterminata).Pe 31 12'22 se termină acest proiect,asa ca raman fara serviciu si as dori sa va intreb daca as putea beneficia de șomaj și în ce condiții?Va multumesc!
Răspuns la discuția Zile de CO
Va multumesc!
Răspuns la discuția Zile de CO
21 de zile
Discuție Zile de CO
Buna seara!Va rog sa ma ajutati cu un calcul:de cate zile de CO beneficiez daca am angajarea de pe 01.02.2019,iar calculul sa cuprinda perioada 01.02"19-20.08"19? Multumesc din suflet!
Va multumesc pentru raspuns,insa mai am o intrebare:supravegerea poate fi doar video(imagine)sau si cu sonor?Adica e corect sa stai pur si simplu si sa asculti ce spun angajatii de rau de tine,angajatorul?
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati cu un raspuns...la sotul meu la serviciu(cu publicul),exista montate camere de supraveghere si acum,dupa trei ani de activitate,patronul incearca sa intimideze o angajata cu ceva imagini surprinse de camere,acuzand-o de furt.Intrebarea mea este cate luni de filmare se pot salva de pe aceste camere si daca,eventual,ele pot fi folosite intr-un eventual litigiu?Va multumesc!
Discuție Documente utile
Buna ziua!Mai exista sectiunea:Documente utile?
Va rog sa ma ajutati cu un calcul:daca sunt angajata din data de 16 martie 2017,cu un salariu net de 1200.00 lei si 21 de zile de CO/CIM (din care au mai ramas de efectuat 9 zile),pentru acestea 9 zile,cati bani mi se cuvin?Am mers la serviciu si...este corect sa mi se compenseze aceste zile,in bani...Va multumesc!
Pe scurt:cineva din cadrul asociatiei noastre,doreste sa-i convinga pe proprietarii de pe scara lor,sa-si infiinteze o asociatie separata de cea existenta...buuuun,insa aceasta persoana,in loc sa se ocupe sa stranga semnaturi,sa mearga si sa infiinteze aceasta noua asociatie,a gasit de cuviinta sa inceapa o campanie de denigrare a conducerii actualei asociatii,sa trimita reclamatii catre compartimentul specializat din cadrul primariei,etc...Printre altele,a gasit de buna cuviinta sa depuna la sediul asociatiei,o doleanta scrisa,prin care cere prompt si fara echivoc,acces total in evidenta contabila si copii ale tuturor documentelor justificative existente,pe ultimul an de activitate.Acum,eu doresc sa ma edific intr-o problema:conducerea asociatiei este obligata sa-i acorde acestei persoane ceea ce-si doreste,sau aceste documente pot fi citite si studiate doar la sediu?Copierea actelor este o solutie?