avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate Pisichela

Activitate Pisichela

Va cer sfatul pentru speta urmatoare.
Mama mea are un frate, in urma cu ceva timp fratele mamei impreuna cu parintii lor au semnat un contract de vz-cumparare (cred ca cu renta viagera (daca asa se cheama), in mintea mea acest lucru insemna ca ei vor avea grija de parintii care le lasa averea, pana la sfarsitul vietii), fara ca mamamsa fie prezenta. Oare cum s-a putut semna din moment ce erau 2 copii la parinti? Va rog mult sa imi spuneti daca acest lucru se poate intampla!
Exact cum am precizat, ei sunt 2 frati, dar mama nu a fost chemata la semnarea acestui contract, a falat ulterior ca a fost incheiat. Nu inteleg cum a fost posibil acel lucru, erau 2 copii la parinti. Mentionez ca prin mailul acesta doresc numai sa va intreb cum facem ca bunica sa fie ingrijita conform obligatiilor asumate de fratele mamei, nu dorim partea de avere, dorim numai sa ii speriem ca le luam averea.
Acum bunicul a murit, iar bunica ar trebui ingrijita in baza acelui contract pana la moarte, ideea este ca nu e deloc ingrijita, nu are apa, hrana, nu i se spala hainele, dar i se cumpara medicamente de catre ei, asa intr-o mare sila. Singura persoana care ii asigura cele necesare este mama mea, face 10 km saptamanal sa ii poata asigura aceste lucruri. Este revoltator si imposibil de gandit ca niste fiinte umane se pot [urta astfel, de aici si actiunea mea cu acest mail.
Intrebarea mea este cum pot sa actionez legal sa facem o ancheta sociala sa pot dovedi ca nu este ingrijita sa putem ataca acel contract sau sa le deschidem ochii sa aiba grija de bunica, macar obligati de lege. Ce trebuie sa fac? Ei sunt la tara, in jud Prahova, iar cei de la primarie se cunosc destul de bine cu fratele mamei, cel pe care il acuz de aceste lucruri. Care sunt organele competente care ma pot ajuta? In ultima speta ;a iarna dorim sa o mutam pe bunica la azil, in orasul Ploiesti, ne-ar fi mai usor sa o vizitam si sa stim ca macar este ingrjita! Iarna nuu ii face nimeni focul,, doarme in frig, cumplita viata!
Va rog sa imi spuneti daca pot face ancheta sociala, cum se procedeaza sa pot demonstra ca nu este ingrijita si cum ii pot responsabiliza sa o ingrijeasca. Multumesc mult
Buna ziua,
Pentru comercializare produse cosmetice in salon de infrumusetare, am nevoie de o autorizatie anume? Mentionez ca in obiectul meu de activitate principal este acesta de coafura, cosmetica, etc, dar in obiectul secundar de activitate, printre altele avem si comercializare diferite produse.
Am nevoie de anume autorizari speciale,alte acte sau sunt acoperita numai de ceea ce este specificat in actul constitutiv?
Multumesc mult!
Buna ziua,
Am o firma si avem punct de lucru in sect 3,
Pentru infiintarea unui punct de lcuru, pt un salon de infrumusetare, am inreg contractul de inchiriere, am acordul asociatie, am contract cu Gunoierii, contract Psi, Ssm, contract cu firme de deratizare.
Sediul nostru are centrala termica si intrebarea mea este:
TREBUIE SA AM INCHEIAT CONTRACT CU CEI DE LA FURNIZARE APA RECE SI CEI DE LA DISTRIGAZ?
facturile vin pe numele proprietarului, eu le platesc in baza contractului de inchiriere, chiar trebuie sa am contract pe firma mea cu enel, Distrigaz si Fz apa rece?
Peste un an daca ma mut in alt punct de lcuru, fac iar aceste contracte?
Va rog mult sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac!
Buna ziua,
Am niste nelamuriri, ref la registrul unic de control. Am o firma deschisa in luna mai anul acesta, avem punct de lucru deschis in alta parte, inreg in luna iunie, va rog sa imi spuneti daca imi trebuie registru unic de control pentru amblele sedii (Sediu social si punct de lucru) si daca exista un termen in care trebuie luate.
Mai am o intrebare a care nimeni nu ma poate lamuri, pt un salon de infrmusetare se mai fac avize pentru PSi? Avocatii imi zic nu, alta lume imi spune da.
Inseamna ca nu sunt obligata sa am stingator incendiu (hidrant ) si atasat pe un perete "sistemul de evacuare in caz ce incendiu"?
Pot gasi undeva, sa citesc, toate criteriile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru ca Sanepid sa nu imi dea nici o amenda? M-am uita pe site-ul lor... nu am gasit info!
Va multumesc mult pentru ajutor!
Pisichela
Discuție ajutor
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu cateva informatii:
Cum se stabiliste pretul corect pentru achitionarea unei Sc, un Srl adica... in baza situatiilor financiare care ne-au fost puse la dispozitie.
Desigur proprietarul afacerii doreste un pret, enorm, insa noi dorim sa oferim un pret just conform realitatii.
Multumesc mult,
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in legatura cu acest subiect, poate pentru unii banal.
In cazul achitionarii unui salon de infrumusetare, ce trebuie sa cunosc inainte despre afacere:
- contract de inchiriere spatiu, datorii catre fz, datorii catre stat, carti de munca,daca exista avize, evaluarea clientelei se face?
Pentru achizitionare de face cesiune de parti sociale cu ajutorul unui avocat?
Sunt obligati sa imi puna la dispozitie toate aceste informatii?
Multumesc si un an cat mai bun1!