avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Activitate dutu69

Activitate dutu69

Nu cred ca e pentru mine acest raspuns, nu?
Da, cred ca aveti dreptate, calea extraordinara are doar cateva motive destul de restrictive. In ce sens trebuie sa ma adresez Parchetului, si in ce termen?
Experienta cu avocat angajat am avut si am renuntat el la judecarea in instanta de fond pentru ca nu a reusit sa retina detaliile si riscam sa pierd procesul.
Acum, doar ca schimb de pareri, cum va puteti explica o asemenea eroare, ca sa nu zic altfel, din partea Curtii la recurs incat sa admita ca proba un document datat cu aproape un an DUPA ce eu am fost concediat?
Nu am acum in fata hotararea Curtii.
Instanta de fond a considerat ca angajatorul nu a facut dovada ca reducerea postului a fost efectiva, asa am castigat procesul, pe cand Curtea a mentionat acea decizie din viitor (star trek, nu?) ca dovada a reducerii postului. Adica, eu nu mai lucram inca din 09.02.2009 la firma, iar dupa zece luni de la concediere (cand nu mai aveam nici o legatura cu firma), conducerea societatii emite o decizie prin care imi reduce postul??
Eu am fost concediat in, atentie, va rog, 09 februarie 2009, fara a exista o decizie scrisa din partea conducerii, referitor la reducerea postului meu, adica nu a facut dovada ceruta de art.65 care spune ca concedierea trebuie sa aiba cauze reale. In recurs, angajatorul a "fabricat " o decizie, dar, atentie din nou aceasta are data de 20 decembrie 2009. Februarie 2009 nu e inaintea lui decembrie 2009?:O Cum putea firma sa emita o decizie referitoare la mine, cand in decembrie 2009 adica acum doua luni eu nu mai eram angajatul ei de cateva luni!
Decizia nici nu are numar de inregistrare in registrul de intrari -iesiri al firmei?
Buna ziua,
Am castigat un proces cu fostul meu angajator, acesta a facut recurs iar Curtea de Apel a anulat hotararea instantei de fond. La baza a stat un document fals depus de angajator. #-o
Ieri am primit comunicarea si am avut socul vietii mele vazand cum a motivat instanta Curtii de Apel Alba admiterea recursului. Intrucat pe hotarare scrie "irevocabila" nu stiu daca se mai poate face ceva.
Din punct de vedere procedural, ma mai pot adresa vreunei instante? Daca da, in ce fel? Si in ce termen?
Va rog urgent un raspuns concret.
Multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Model de intampinare la recurs
Va multumesc, ma temeam doar sa nu fiu "penalizat" din cauza necunoasterii procedurii, sau a formularii defectuoase in redactarea intampinarii si sa nu pierd "pe mana mea" in conditiile in care angajatorul meu a facut gafa sa puna in aplicare hotararea jud. a doua zi dupa ce a fost emisa de Tribunal (comunicarea facandu-se mult mai tarziu).
Buna seara,
Am castigat la Tribunalul Sibiu un proces cu fostul meu angajator printre altele dispunandu-se si reintegrarea mea pe postul detinut anterior. Societatea a emis decizie de reintegrare, mi-a trimis adresa sa ma prezint la serviciu si a inregistrat la ITM actul aditional prin care se anula decizia de concediere si se prodeda la reintegrarea mea. M-am prezentat, cuminte, la serviciu. Dupa ce s-a facut comunicarea hot.judecatoresti, m-am trezit ca firma a introdus recurs...in conditiile in care a emis trei acte (decizie, adresa, act aditional), adica isi contesta propriile documente!
Pe 25 ianuarie am termen la Curtea de Apel Alba.
Ma puteti ajuta cu un model de intampinare si cu informatii despre procedura in ceea ce priveste recursul?
Multumesc.
Buna seara,
Pe scurt:
In 09.02.2009 am fost concediat cu art.65. Am castigat instanta ( hotarare pronuntata in 15.06.2009) drepturile salariale si reintegrarea. Am primit adresa de la firma sa ma prezint inapoi la serviciu.M-am prezentat...Societatea a emis decizie de reintegrare in 18.06.2009 si apoi Act aditional la contractul de Munca pe care l-au inregistrat la Camera de Munca. Desi Hotararea preciza clar ca trebuie sa fiu repus in situatia anterioara deciziei de concediere, firma a facut o pseudointegrare, adica,
1. nu mi-a platit nici un ban
2. postul meu fiind unul de gestionar, trebuia facuta inventarierea gestiunii depozitului si predarea- primirea catre subsemnatul, lucru care nu s-a intamplat, eu primind sarcini minore, gen sofer, manipulant... si cam atat.
Hotarararea s-a comunicat abia in 22 august 2009 ( probabil din cauza grevei magistratilor si a perioadei de concedii), Firma a contestat-o la Curtea de Apel Alba. Intre timp, am fost din nou concediat cu 20.10.2009, tot cu art .65!!! Evident ca le mai trag un proces:P
Va rog sa ma ajutati in doua chestiuni:
1.Cum sa procedez ca sa-mi primesc banii? Faptul ca ei au facut recurs ma impiedica sa-i "execut"? Am inteles ca trebuie apelat la un executor judecatoresc, cum se procedeaza?
2. Trebuie sa depun intampinare la recurs, nu? Faptul ca ei au emis decizie de reintegrare inca din iunie (si act aditional) asta nu inseamna ca-si contesta propriile acte?
Va multumesc
Buna ziua,
-toate facturile de la furnizori ( de orice fel ar fi ei,marfa ,servicii,etc ,inregistrati in scopuri de TVA) trebuie sa fie cu taxare inversa, si Cf. art. 160 alin 2 lit d din codul fiscal ,toti furnizorii sunt obligati sa factureze cu taxare inversa. catre firmele in reorganizare. S-au trimis notificari catre furnizori . Corect, nu?=D>
Problema mea insa este urmatoarea:
Cum se inregistreaza bonurile de bezina, pentru ca nu pot sa-i spun lucratorului din benzinarie sa-mi faca bon cu taxare inversa?#-o
Va multumesc
Buna seara,
In cazul in care Tribunalul dispune:
"reintegrarea contestatorului in locul de munca avut anterior incheierii raportului juridic de munca,obliga intimata sa plateasca contestatorului drepturile salariale de la data desfacerii raportului de munca si pana la data reintegrarii efective in locul de munca detinut anterior"
iar contestatorul primea salariu in bani plus bonuri de masa, aceste bonuri se considera a fi drepturi salariale?
Va rog raspunsuri cu citarea articolului din legea care precizeaza aceste lucruri .
Va multumesc foarte mult.