avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate kingcbc

Activitate kingcbc

Am 2 neclaritati in emiterea unei facturi catre o persoana din uniunea europeana (UE):
1. nu posed CNP-ul persoanei. Pot sa emit factura doar cu adresa ei? Mentionez ca plata a fost facuta electronic (prin paypal) si banii sunt livrati ulterior de Paypal in contul firmei.

2. firma emitenta SRL din Romania e neplatitoare de TVA. Pot emite factura catre pesoana fizica fara TVA? Trebuie sa mai declar ceva suplimentar in acest sens?

Multumesc frumos.
Buna ziua,

Am dorit sa angajez pe o persoana, a fost la interviu si a trecut probele date de mine iar vineri am dat incepere de contract la Revisal ca sa intre in vigoare de luni.
Azi, luni persoana nu s-a mai prezentat si a zis ca nu mai doreste sa vina la lucreze.

Mentionez ca era vorba de un contract pe perioada nedeterminata cu perioada de proba de 3 luni dar pe care vineri nu a apucat sa il semneze si urma sa il semneze azi, odata cu inceperea perioadei de proba de lucru.

Ce pot face in cazul asta ca sa anunt ca nu s-a prezentat la lucru si sa dau anularea contractului de munca prin neinceperea lui sau neprezentarea la lucru.

Mulumesc.
Buna ziua,

Am un caz in firma in care un angajat pe postul de programator IT cu norma intreaga de 8 ore care are contract de munca din Iunie 2010 unde era specificat 15 zile calendaristice in cazul demisiei. Apoi cu noua lege a fost facut un act aditional care specifica 20 zile calendaristice conform noului cod al muncii insa am inteles ca ulterior a fost facuta o rectificare si anume sunt 20 zile LUCRATOARE si nu calendaristice.

Daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in cazul lui cum se acorda si cum trebuie sa fie mentionat in cerererea de demisie din cele 3 variante:
1. 15 zile calendaristice conform contractului de
munca, nr 06/09.06.2010, in baza art. 79 din Codul muncii - Legea 53/2003
2. 20 zile calendaristice conform actului aditional
3. 20 zile lucratoare conform codului muncii, Art. 81.

Multumesc.
Multmesc din nou pentru raspunsul prompt.

Sa inteleg ca in primul caz de poate da perioada de proba de 90 zile pentru contractul de munca pe perioada nedeterminata, corect?

In aceasta perioada se poate concedia angajatul cu o simpla notificare indiferent de motiv. Sper ca am inteles bine de data asta.
Sunt corecte lucrurile spuse mai sus?
Multumesc.
Multumesc frumos Alex pentru raspunsul prompt.

Mai doresc sa stiu daca se poate urmatoarea situatie si anume, pentru postul nou de munca (postul de secretara cred ca se incadreaca ca functiile de executie), sa se poate inchie un contract de 6 sau 12 luni cu perioada de proba de 90 zile?
Multumesc.
Am 3 situati pe care doresc sa le cunosc:
1. cand un angajat vine intarziat la programul de lucru
2. cand un angajat pleaca din timpul programului de lucru
3. cand angajatul nu se prezinta la locul de munca deloc - fara justificare (concediu medical sau de odihna)

Intrebari:
1. In primele 2 situatii ca angajator am derptul sa nu ii pontez ziua de lucru? Daca da, ce notificare de abatere disciplinara trebuie sa fac?
2. In situatia 3 pot sa il dau afara din servici sau doar nu se ponteaza ziua de lucru?
3. Dupa cate zile de absente nejustificate, angajatul poate fi concediat?
4. Se pot aplica diminuari de salariu de 10% - 20% in unul din cele 3 cazuri?

Va multumesc pentru raspunsuri.
Doresc sa stiu care e perioada maxima de proba pentru un agajat pe termen nelimitat sau pe perioada determinata?
Am inteles ca poate ajunge pana la 6 luni aceasta perioada.
Doresc sa angajez o secretara pentru care necesita sa aibe studi medi si pe care le are insa doresc ca peroada de proba contractuala sa fie cat mai mare. Care e maximul?

In cazul in care angajatul nu corespunde postului sa poate concedia in timpul perioadei de proba cu o simpla notificare (chiar si in primele zile) sau trebuie sa il tin angajat pana la sfarsitul perioadei de proba?

Multumesc.
Doresc sa stiu daca programatorii mai beneficiaza si in 2011 de scutire de impozit la salarii?
Lucrez ca programator de 3 ani la o firma de IT si web design in Ploiesti si nu am beneficiat pana acum de aceasta scutire.
Am intrebat mai multe contabile si nimeni nu a stiut sa imi raspunda la intrebare.

Salariul meu e de 1400 RON brut si net de 1014 RON (aproximativ pt ca se mai scad si imp pe bonurile de masa).

Va rog daca se poate sa ma ajutati si cu un calcul exemplu cu salariul de mai sus ca sa inteleg si eu mai bine cum stau lucrurile.

Multumesc,
Bogdan
:)