avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate strand

Activitate strand

Buna ziua,

Am acordat o zi de concediu pentru evenimente familiale pentru un salariat care a avut un deces al bunicului. Acesta se afla in preaviz in urma demisiei. Acesta zi de CO acordata prelungeste sau nu preavizul?
Multumesc pentru raspunsuri.
Expun si eu urmatoarea situatie:
Din anul 2008 lucrez cu contract nedeterminat de 8h/zi. In februarie 2010 am semnat cu un alt angajator un ctr de munca 8 zi pentru 1an si 7 luni (rezidentiat in domeniul medical). Practic cumulez doua functii cu program full time. Mentionez ca doresc sa declar functia de baza la noul contract de munca cel din februarie. In urma unei discutii purtate cu primul angajator pentru a-l informa asupra schimbarii functiei de baza acesta mi-a comunicat ca nu este de acord sa imi elibereze carnetul de munca pentru al depune la angajatorul unde vreau sa am noua functie de baza.
Programul de lucru nu se suprapune la cele doua locuri de munca (un contract 9-17 si celalalt contract garzi de noapte in spital) si nu depaseste maximum de 48 de ore pe saptamana pentru fiecare contract in parte. Nu am depus inca informarea scrisa la primul angajator pentru schimbarea functiei de baza
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? cum sa abordez primul angajator pentru a putea primi carnetul de munca ?
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie pentru prima data. Societatea la care lucrez doreste sa trimita in somaj tehnic pt prima data un numar de angajati incepand din martie 2010.
As dori sa stiu cu ajutorul dumneavoastra care sunt etapele care trebuie parcurse pentru procedura de somaj tehnic.
Orice raspuns imi este de un real ajutor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns la discuția FISE POST
Buna ziua,

As avea nevoie de Fisa de post pentru :

- inginer mecanic proiectant
- orice alte posturi din domeniul proiectarii

Va multumesc pentru timpul acordat
mail:michou@rdslink.ro
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:

Am lucrat cu functia de baza la un angajator (CIM pe perioada nedeterminata 8h/zi) pana pe data de 06 Mai 2009. Incheierea contractului de munca s-a facut cu articolul 65 alineatul 1din Codul Muncii (restructurare post). Am primit deja de la ei carnetul de munca completat cu toate inscrisurile la zi. in paralel din decembrie 2008 m-am angajat la o alta societate in baza unui CIM pe perioada nedeterminata cu 2h/zi. Si aici spre ghinionul meu ma aflu in preaviz pentru concediere (restructurare post), ultima zi de activitate platita va fi 29 mai 2009.

As dori sa stiu daca:
1. Pot cere angajatorului actual la terminarea preavizului sa imi completeze in carnetul de munca perioada lucrata la acesta?
2. Asa practic as mai acoperi aproape o luna de vecime in munca din 6 Mai pana pe 29 Mai. Exista temei legal pentru acest lucru? Daca exista care este acesta? Accepta ITM-ul o asemenea inregistrare?

Mentionez ca nu am completat nici o cerere prin care sa declar unde am functia de baza si de asemenea angajatorul mi-a spus ca in cel mai fericit caz imi poate oferi la final o adeverinta de vechime..

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile oferite...
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri..Nu ma steptam sa primesc asa multeraspunsuri intr-un timp asa de scurt. Sa fac o scurta recapitulare sa ma asigur ca e totul ok:

1. Pentru 56 (j) data de incetare este ultima zi care este treucta in contract in cazul meu 27.02.2009.

2. Pentru 55 (b) data de incetare este data trecuta in cererea de incetare a salariatului(ex:solicit incetarea raportului de munca incepand cu data XXXXX) in cazul meu 27.02.2009.

3. Pentru 79 (1) tot nu imi dau seama cum trebuie sa procedez: trebuie sa trec pe decizie ca data de incetare ultima zi de preaviz 27.02.2009 sau urmatoarea zi 28.02.2009?

Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.


elis a scris:

1. Pentru art.56 lit.j C.mun., data de incetare a activitatii este 27.02.2009 - c.i.m. pe dutara determi nata inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.

2. art.55 lit.b - Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi. Dacă acordul părţilor cu privire la încetarea contractului de muncă nu prevede data încetării, atunci efectele acesteia se produc începând cu data realizării acordului de voinţă. In speta, data de incetare este 27.02.2009.

3. art.79 alin.1 C.mun. - Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz. Data de început a termenului de preaviz este data notificării de către salariat a încetării contractului individual de muncă. Daca ultima zi a termenului de preaviz este 27.02.2009, atunci aceasta data se trece in decizia de incetare.

4. Data care se trece in contract este , dupa caz, ultima zi de preaviz sau data la care partile au convenit incetarea c.i.m. prin acordul partilor.


Buna ziua!

Orice inceput este greu mai ales ca sunt debutant in domeniu abia am inceput cursul de inspector resurse umane. Am preluat de curand sarcinile unei colege de munca care se afla in concediu medical privind partea de administrare de personal. Am 3 situatii cu care ma voi confrunta in curand si nu stiu cum sa procedez:

1.Angajat cu contract pe perioada determinata: 01.10.2008-27.02.2009.
Cand voi emite decizia 56 (j): ce data trebuie sa trec in titlu:''Decizia nr. XX/data''=27.02.2009 (vineri) sau 28.02.2009 (sambata)?
In textul deciziei: ''Incepand cu data de XXXXX inceteaza contactul individual de munca'' ce data trebuie sa trec 27.02.2009 sau 28.02.2009?

2 Angajat pe perioada nedeterminata i s-a aprobat incetarea contractului prin acordul partilor 55(b), ultima zi lucratoare este vineri 27.02.2009.
Cand voi emite decizia: ce data trebuie sa trec in titlu:''Decizia nr. XX/data''=27.02.2009 (vineri) sau 28.02.2009 (sambata)?
In textul deciziei: ''Incepand cu data de XXXXX inceteaza contactul individual de munca'' ce data trebuie sa trec 27.02.2009 sau 28.02.2009?

3. Angajat pe perioada nedeterminata demisioneaza 79(1) cu respectarea termenului de preaviz de 30 zile calendaristice....ultima zi de preaviz este vineri 27.02.2009.
Cand voi emite decizia: ce data trebuie sa trec in titlu:''Decizia nr. XX/data''=27.02.2009 (vineri) sau 28.02.2009 (sambata)?
In textul deciziei: ''incepand cu data de XXXXX inceteaza contactul individual de munca'' ce data trebuie sa trec 27.02.2009 sau 28.02.2009?

4. Data care se trece in decizia de incetare se considera zi lucratoare sau calendaristica? Difera in functie de articolul cu care inceteaza raportul de munca?

Va multumesc pentru timpul acordat, eventualele raspunsuri si explicatii.