Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data de incetare trecuta in decizie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data de incetare trecuta in decizie

Buna ziua!

Orice inceput este greu mai ales ca sunt debutant in domeniu abia am inceput cursul de inspector resurse umane. Am preluat de curand sarcinile unei colege de munca care se afla in concediu medical privind partea de administrare de personal. Am 3 situatii cu care ma voi confrunta in curand si nu stiu cum sa procedez:

1.Angajat cu contract pe perioada determinata: 01.10.2008-27.02.2009.
Cand voi emite decizia 56 (j): ce data trebuie sa trec in titlu:''Decizia nr. XX/data''=27.02.2009 (vineri) sau 28.02.2009 (sambata)?
In textul deciziei: ''Incepand cu data de XXXXX inceteaza contactul individual de munca'' ce data trebuie sa trec 27.02.2009 sau 28.02.2009?

2 Angajat pe perioada nedeterminata i s-a aprobat incetarea contractului prin acordul partilor 55(b), ultima zi lucratoare este vineri 27.02.2009.
Cand voi emite decizia: ce data trebuie sa trec in titlu:''Decizia nr. XX/data''=27.02.2009 (vineri) sau 28.02.2009 (sambata)?
In textul deciziei: ''Incepand cu data de XXXXX inceteaza contactul individual de munca'' ce data trebuie sa trec 27.02.2009 sau 28.02.2009?

3. Angajat pe perioada nedeterminata demisioneaza 79(1) cu respectarea termenului de preaviz de 30 zile calendaristice....ultima zi de preaviz este vineri 27.02.2009.
Cand voi emite decizia: ce data trebuie sa trec in titlu:''Decizia nr. XX/data''=27.02.2009 (vineri) sau 28.02.2009 (sambata)?
In textul deciziei: ''incepand cu data de XXXXX inceteaza contactul individual de munca'' ce data trebuie sa trec 27.02.2009 sau 28.02.2009?

4. Data care se trece in decizia de incetare se considera zi lucratoare sau calendaristica? Difera in functie de articolul cu care inceteaza raportul de munca?

Va multumesc pentru timpul acordat, eventualele raspunsuri si explicatii.
Data incetarii contractului este ultima zi de lucru.nu conteaza ca e duminica.angajatii sunt angajati si in zilele libere legale.
1. Pentru art.56 lit.j C.mun., data de incetare a activitatii este 27.02.2009 - c.i.m. pe dutara determinata inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.

2. art.55 lit.b - Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi. Dacă acordul părţilor cu privire la încetarea contractului de muncă nu prevede data încetării, atunci efectele acesteia se produc începând cu data realizării acordului de voinţă. In speta, data de incetare este 27.02.2009.

3. art.79 alin.1 C.mun. - Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz. Data de început a termenului de preaviz este data notificării de către salariat a încetării contractului individual de muncă. Daca ultima zi a termenului de preaviz este 27.02.2009, atunci aceasta data se trece in decizia de incetare.

4. Data care se trece in contract este , dupa caz, ultima zi de preaviz sau data la care partile au convenit incetarea c.i.m. prin acordul partilor.

Din experienta mea, data la inceteaza un contract de munca este prima zi nelucrata si nu ultima zi lucrata (adica in apetele de mai sus 28.02 si nu 27.02-neavand nici o mimportanta ca acea data cade sambata).

Acesata interpetrare a fost sustinuta de AJOFM, in baza faptului ca de la aceasta data inclusiv, o persoana poate beneficia de indemnizatie de somaj; cum dealtfel orice alt drept se poate acorda de la aceasta data de incetare (un alt contract de munca sau mai ales un drept de pensie)

Ori drepturile de pensie sau de somaj nu se pot su[rapune cu plata unui salariu. Daca se inregistreaza ca data de incetare ultima zi lucrata si platita, pe acea zi se va putea acorda (in mod eronat) si drepturi de pensie sau de somaj).

ITM Brasov deasemena merge pe aceasta interpretare.
Exista o practica neunitara la nivel de ITM-uri, insa daca ne raportam la dispozitiile art.56 lit.j C.mun., actul normativ prevede clar data incetarii de drept a c.i.m. incheiat pe durata determinata - la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată. Asadar, in speta, incetarea contractului individual de muncă pe durată determinată va avea loc la expirarea termenului pentru care a fost încheiat - 27.02.2009.
De asemenea, realizarea acordului de vointa in ceea ce priveste incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. duce la incetarea c.i.m. la data stabilitata de comun acord de catre angajator si angajat referitor la incetarea contractului de munca.
Intradevar si eu gandesc la fel pentru aceste situatii.
Solutia ar fi ca ultima zi (27.02 inn ex) ca zi de incetare a cim, sa nu fie zi lucrata/platita totusi.
ar fi corect?