avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Activitate tomaioan

Activitate tomaioan

Buna ziua.M-ar putea ajuta cineva cu o fisa a postului de functionar administrativ, eventual daca se poate editabil?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.In cazul unei societati cu obiect de activitate management resurse umane care a incheiat contract de prestari servicii pentru resurse umane cu o institutie publica (Primarie) , societatea respectiva le poate gestiona si dosarele functionarilor publici si poate sa faca si corespondenta cu ANFP pentru inregistrarea raporturilor de serviciu sau modificarea lor? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca pot incheia o asigurare pe o casa in constructie,care are autorizatie de constructie dar termenul de finalizare a expirat,nu este intabulata in cartea funciara si nici declarata la Primarie(la impozite si taxe)?
Multumesc pentru raspunsuri !
Stiu ca doar socrul poate obtine informatii, dar ma intereseaza daca au trecut 16 ani , banca mai detine date despre cont ? Socrul doreste ca suma respectiva sa-i fie scazuta din cota parte pe care o va mosteni.
Buna ziua.Socrul meu a constituit in anul 2000 un depozit la banca si l-a trecut imputernicit pe cumnatul meu.Acesta din urma a scos toti banii din banca in transe pana in 2002 fara ca socrul meu sa stie .Nici pana in ziua de astazi nu i-a returnat .Banii au provenit de la vanzarea casei parintesti a soacrei mele ,care a decedat intre timp,iar acum vrem sa facem succesiunea.Va rog sa-mi spuneti daca vom putea recupera suma de bani de la cumnatul meu si pe ce cale.Oare banca va elibera un document din care sa reiasa cine a ridicat banii ?
Mentionez ca m-am constituit parte civila cu ocazia celei de a doua declaratii pe care am dat-o la politie in luna iunie a anului trecut.Nelamurirea mea se refera la faptul ca am aflat de la o cunostiinta ca parchetul a dispus trimiterea in judecata a faptasilor in calitate de inculpati si s-a stabilit si primul termen de judecata {peste o saptamana) , iar pe portalul instantelor am verificat numarul de dosar si surpriza la parti figura numele celor trei inculpati si Agentia de mediu ca si parte vatamata dar subsemnatul nu figurez si nici nu am primit citatie.
Va multumesc pentru raspuns anticipat.
Buna ziua.In luna septembrie a anului 2012 niste persoane necunoscute au facut excavari de pietris,nisip si pamant de pe terenul meu arabil aflat in extravilan fara acordul meu.In urma lor au ramas niste cratere uriase care cu timpul au fost umplute cu moloz si diferite gunoaie de persoane necunoscute.Tot in luna septembrie 2012 am facut plangere la politie , de atunci am dat doua declaratii si m-am constituit parte civila , iar in luna septembrie 2015 politia a trimis dosarul la parchet, urmand ca sa inceapa procesul penal peste o saptamana cu 3 persoane inculpate, obiectul dosarului fiind infractiune la legea miniera , excavari fara autorizatie si licenta.Am aflat de la cineva ca exista un dosar pe rol , dar instanta nu mi-a trimis citatie , iar pe portalul instantelor de judecata nu figurez ca persoana vatamata si nici ca parte civila ( figureaza doar Agentia de mediu).
In acest caz ce este de facut deoarece mi-e teama sa nu se musamalizeze cazul? La termenul de judecata daca ma duc pot cere judecatorului sa fiu parte civila in cauza ? Sau sa solicit la parchet sa mi se comunice stadiul dosarului de cercetare ? V-as ruga sa ma ajutati cu niste sfaturi, pentru ca nu a-si vrea sa nu primesc nici despagubiri dupa ce terenul meu a devenit de nefolosit .
Răspuns la discuția Radiere uzufruct viager
Buna ziua.
Puteti radia dreptul de uzufruct viager prin depunerea unei cereri la biroul de carte funciara din localitatea unde se afla imobilul (sau la biroul de carte funciara aflat in cel mai apropiat oras daca imobilul dumneavoastra se afla intr-o zona rurala ) la care sa atasati copie legalizata dupa certificatul de deces al uzufructuarului (persoanei care a decedat) sau daca nu aveti certificatul de deces sa cereti de la Primarie, serviciul stere civila-decese , o adeverinta care sa ateste decesul persoanei respective.La cartea funciara se plateste o taxa de 60 lei.