avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate popa marisa

Activitate popa marisa

Răspuns la discuția Legea 329/2009
Da.Multumesc aveti mare dreptate. Cred ca am facut ceva confuzii in ceea ce priveste codul muncii, contractul colectiv de munca si ce am mai citit in Ordinul de Ministru stabilit pentru disponibilizarea din 2009. Sa speram ca se vor gandi si la familiile monoparentale mai ales ca dna R Plumb a avut parea ca femeile care au in intretinere minori,multe la numar in Romania,trebuiesc sustinute in campul muncii. Este o masura sociala si nu stiu in ce masura poate fi aplicabila impreuna cu Legea functionarului public.
Răspuns la discuția Legea 329/2009
Multumesc! Pot spera ca in masura numarului de posturi ramase in organigrama sa am prioritate tinand cont ca sunt divortata si am in intretinere un minor? Precizez ca sunt functionar public si in compartimentul in care imi desfasor activitatea mai sunt 4 persoane cu aceeasi calificare. Doua au mai putin de 5 ani pana la pensionare.Cum se procedeaza in acest caz? La disponibilizarile din 2009 cei care aveau mai putin de 5 ani pana la pensionare nu au participat la examen. Au fost din start considerati neconcediabili dupa care ceilalti ramasi in acelasi compartiment au sustinut un examen.Cum considerati ca se poate hotara in acest caz si daca in situatia mea se exclud initial aceste doua persoane ca fiind „intangibile” pe Legea 329?
Discuție Legea 329/2009
Mai este valabila Legea 329/2009? Ma intereseaza valabilitatea acestei legi in ideea reorganizarii ce urmeaza a avea loc in cadrul Ministerului Mediului.
Răspuns la discuția comision de risc volksbank
Ai sa castigi foarte sigur in instanta.Succes!Dosar 13999/300/2009 Bucuresti Sect 2 Sect.2;

BUCURE?TI Dosar 22627/300/2009
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
Am recunoscut toti cei implicati ca aceasta camera este construita de fostii soti pe proprietatea in discutie.Astfel instanta a atribuit cumparatorului din contractul de vanzare cumparare”ca fiind proprietar” un drept de creanta catre fostii soti(contravaloare constructie+ imbunatatiri imobil vechi).Camera noua nu a fost inscrisa in cartea funciara deoarece s-a facut fara autorizatie.Judecatorul a invocat acord tacit intre proprietar si fostii soti. Proprietarul a sustinut tot timpul procesului ca nu exista o conventie scrisa sau tacita intre el si fostii soti ci doar intre acestia si vanzatori.Practic nici nu a trecut pe la aceasta adresa.Nu exista nici un document care sa ateste acceptul sau.Si cum il poate obliga instanta sa preia aceste investitii daca nu le vrea si nici nu le-a cerut prin accesiune?Judecatorul nu atribuie camera ”fiind proces de partaj”sotiei si minorului ci practic in tot cursul judecatii cauta sa-l degreveze pe reclamant de toate datoriile.

...”Pretul vanzarii reprezinta echivalentul obligatiei cumparatorului de a asigura vanzatorilor toate cele necesare traiului pe tot timpul vietii acestora inclusiv suportarea cheltuielilor cu inmormantarea,cumparatorul urmand sa intre in stapanire de fapt dupa decesul vanzatorilor”...

Intrbarea principala care ne framanta:poate, in conditiile pana acum amintite ,sa fie executat silit proprietarul (cumparatorul din contractl de vanzare cumparare) deoarece nu avem banii necesari?

Cu multumiri,in speranta ca mai aveti ceva timp si rabdare cu mine.
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
Creditorul...este un director,care are un copil minor rezultat in urma casatoriei...si pentru acesti 25000RON vrea sa vanda o casa in care eu locuiesc cu minorul si cu parintii mei.Multumesc pentru toate sfaturile.M-au ajutat sa-mi fac o idee generala in legatura cu ce ne asteapta.Nu vreau sa impiedic un creditor...vreau sa impiedic un tata sa-si lase copilul fara casa pentru ca nua avem acesti bani in timp scurt.Cand primesc sentinta,categoric merg la un avocat.Daca aveam banii credeti ca mai pierdeam vremea pe aici???
Răspuns la discuția Executare silita
Dar chiar daca se ajunge la o executare silita ...proprietarul nu este urmarit decat pe bunurile dobandite?
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
Ce se mai poate spune la recurs in procesul de partaj?Sau daca se cere spre rejudecare ce motive se invoca?Beneficiarul proprietatii nude si intretinutii au fost introdusi in acest partaj ”ca parti opozabile”.Reclamantul (fostul sot) practic nu a fost sub nici o forma de acord ca fosta sotie sa preia in natura camera,desi vanzatorul i-a cedat terenul aferent,tocmai pt a gasi o modalitate de a executa silit proprietatea si de aface rau.Este si un minor in ingrijirea fostei sotii.
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
Cumparatorul a dobandit o camera noua atasata imobilului deja existent si niste imbunatatiri aduse la bucatarie si baie.Creanta reprezinta valoarea acestora (500mil).Dreptul de creanta a fost castigat in instanta de catre fostul cumnat prin partajarea de sora cumparatorului.Deoarece acest imobil este in litigiu,se asteapta sentinta,nu s-a putut muta proprietatea pe numele surorii.Deoarece totul a fost construit fara acte legale judecatorul a atribuit proprietarului aceasta camera si imbunatatirile aduse in procesul de partaj care este pe rol (se asteapta sentinta scrisa).Sora doreste sa ia toate datoriile adica si dreptul de creanta catre fostul sot(250mil) dar nu avem acesti bani si acesta ne ameninta cu executarea silita.Avem drept de recurs...trebuie sa vina hotararea judecatoreasca zilele acestea.Ce putem invoca in recurs?Executarea silita nu ar veni pe aceasta proprietate ...dar numai pe bunurile dobandite ”asa cum se specifica in Incheierea preliminara ” datorita acordului tacit intr parti?
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
Va rog mult,pentru a intelege mai bine,cum executa creditorul nudul proprietar? Vinde cuiva care accepta vanzatorii in imobil?Va rog mult!

Multumiri