avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate adrianadamian2009

Activitate adrianadamian2009

Răspuns la discuția Suspendare firma
Buna ziua. Ati reusit sa obtineti raspunsul la intrebarea dvs. in alta parte? M-ar interesa si pe mine sa stiu cat am de platit daca doresc sa suspend activitatea unei firme. Pe site-ul ONRC taxele enumerate sunt mult mai mici in comparatie cu ceea ce ati precizat dvs. De asemena pe site-ul ONRC scrie ca se plateste si o taxa de publicare in Monitorul Oficial. Ati platit o astfel de taxa? Ce cuantum? Mutumesc
Buna ziua.
Sunt interesata sa suspend activitatea unei societati neplatitoare de TVA. Doresc sa ma ajutati cu cateva informatii legate de suspenadarea acesteia. Eu am accesat site-ul ONRC, dar nu sunt inca lamurita. Am luat legatura cu un avocat si de exemplu in ceea ce priveste taxele, mi-a comunicat ca trebuiesc prezentate toate cerificatele constatatoare emise de ONRC si pentru fiecare platim o taxa de 72 lei. Am sunat la ONRC si mi-au spus ca doar ultimul este cel important...si ca aceasta taxa se refera la certificatul anexat, nu cel albastru, ci cel prin care spunem ca ne obligam la : a...b.. si c. Nu am inteles nimic din ce mi-a spus si nici nu au fost dornici sa-mi explice. Prin urmare, ma poate lamuri cineva cam ce presupune aceasta procedura si cam ce taxe se platesc? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Deducere chirie sediu social
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. In noul cod nu se specifica nimic despre chirie, ci doar de utilitati.
In legatura cu contractul de comodat, acesta nu se poate incheia, atat timp cat si eu ca persoana fizica sunt chirias la un apartament inchiriat de la o persoana fizica.
Buna ziua,

Avem o casa de marcat pe care o folosim cu preponderenta la targurile la care noi participam. Pe aceasta casa de marcat, in momentul in care am achizitionat-o am introdus un numar de 50 produse. Intre timp cateva din produsele introduse pe casa de marcat noi deja le-am comercializat fara a fi ncesar sa dam bon fiscal deoarece au fost vandute catre persoane juridice.
Intrebarea mea este daca pot sa sterg articolele de pe casa de marcat pur si simplu sau este necesar sa urmez o anumita procedura legala de scoatere a produselor de pe casa de marcat.
Multumesc anticipat!
Sunt interesata sa inchiriez un apartament care va avea statut de locuinta personala pentru familie, cat si sediu social pentru o societate.
In aceasta locuinta nu se va efectua nici-o activitate economica deoarece avem o alta locuinta inchiriata (punct de lucru inregistrat legal), unde se desfasoara efectiv activitatea economica.
De asemena utilitatile vor fi platite de mine ca persoana fizica si nu de firma.
Contractul de inchiriere se va semna de catre societatea comerciala si proprietarul apartamentului.
Intrebare:conform noului cod fiscal, societatea comerciala poate deduce integral valoarea chiriei stabilita conform contractului de inchiriere?
Multumesc anticipat!
Sunt interesata sa inchiriez un apartament care va avea statut de locuinta personala pentru familie, cat si sediu social pentru o societate.
In aceasta locuinta nu se va efectua nici-o activitate economica deoarece avem o alta locuinta inchiriata (punct de lucru inregistrat legal), unde se desfasoara efectiv activitatea economica.
De asemena utilitatile vor fi platite de mine ca persoana fizica si nu de firma.
Contractul de inchiriere se va semna de catre societatea comerciala si proprietarul apartamentului.
Intrebare: conform noului cod fiscal, societatea comerciala poate deduce integral valoarea chiriei stabilita conform contractului de inchiriere?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Avem o societate care se ocupa de reconditionari mobila ( achizitionam mobila veche, o reconditionam si ulterior o vindem ) si pictura pe mobila ( pictura pe mobila clientului sau pe produsele reconditionate pe care le vindem ulterior ). Ma puteti ajuta cu un model de certificat de garantie si declaratie de conformitate?
Răspuns la discuția Taxa timbru ridicare suspendare
Multumesc pentru raspuns.
Suspendarea s-a initiat datorita existentei altui dosar pe rolul unei instante judecatoresti, care putea avea consecinte in dosarul suspendat.
In momentul obtinerii unei sentinte definitive si irevocabile s-a cerut ridicarea suspendarii in celalalt dosar.
Nu este vorba de nici o culpa, ci de o procedura normala si corecta.
Practic am fost citata pentru ridicarea suspendarii. Nu m-am prezentat deoarece stiam ca procedural se judeca doar ridicarea suspendarii si apoi se da termen nou pentru judecarea cauzei.
Instanta insa, la acelasi termen a judecat atat ridicarea suspendarii, cat si cauza. Nu am avut posibilitatea de aparare prin lipsa si am pierdut fondul.
Am citit insa pe o sentinta a ICCJ ca un parat a invocat lipsa timbrului la ridicarea suspendarii si a castigat apelul.
Acesta este motivul intrebarii.
Buna ziua,
Am urmatoarea problema procedurala.
In cazul unui dosar civil suspendat pe vechiul CPC, la care s-a ridicat suspendarea anul acesta, este necesara plata unei taxe de timbru?
Cu multumiri.
Răspuns la discuția Taxa de timbru judiciar-apel
Este vorba de un teren in mostenire.

Voi plati taxa de timbru la 50% din valoarea terenului?

Am 15 zile la dispozitie, cand fac si evaluarea acestuia?

Nu pot astepta sa-mi comunice instanta la prima citatie cu ce obligatii am?