avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate rodica gachi

Activitate rodica gachi

Discuție un sfat din nou
Am un contract de credit la TBI , mi s-a facut retinere pe salar 1/3 din venitul net , dar executoare de la TBI spune ca nu este de aluns , ca vine la usa sa-mi facaevaluarea apartamentului si sa/l scoata la licitatie , ca suma este prea mare ca sa astepte TBI atat de munlt sa recupereze suma doar din salariu .(14200 lei Ron). Sunt speriata de nu mai pot nici sa respir . Am apelat la o cunostinta sa ma ajute cu banii necesari [ cu perioada de ramburdare in 24 luni] pt. a scapa de executare silita a bunurilor imobiliare . A acceptat dar cu anumite conditii: sa-i trec apartamentul pe numele ei { cu posibilitatea de rascumparare dupa 24 de luni } , plus 50euro/luna ca si chirie , plus rata inflatiei calculata dupa 24 de luni . Pot sa fac un asemenea contract la nota dar si cu clauzele acestea incluse ? Eu as vrea sa scap de datorii dar nici nu as vrea sa pierd apartamentul? pot include clauza de rascumparare? Va rog , un raspuns ...
Multumesc !
Răspuns la discuția un sfat
am apelat la o cunostinta sa ma ajute cu banii necesari [ cu perioada de ramburdare in 24 luni] pt. a scapa de executare silita a bunurilor imobiliare . A acceptat dar cu anumite conditii: sa-i trec apartamentul pe numele ei { cu posibilitatea de rascumparare dupa 24 de luni } , plus 50euro/luna ca si chirie , plus rata inflatiei calculata dupa 24 de luni . Pot sa fac un asemenea contract la nota dar si cu clauzele acestea incluse ? Eu as vrea sa scap de datorii dar nici nu as vrea sa pierd apartamentul? pot include clauya de rascumparare? Va rog , un raspuns ...
Multumesc !
Discuție un sfat
In luna septembrie 2007 am contractat un credit de la TBI in valoare de 8000 ron. Trebuie sa recunosc ca nu am reusit sa platesc ratele la timp . In luna octombrie 2009 s-a primt la servici o hotarare de executare silita de la TBI in suma totala de 14200 plus penalizari , dobanzi (a caror valoare nu e specificata) , facandu-mi-se poprire pe salar . S-a retinut pe statul de plata prima rata si se vor retine pana la stingerea datoriilor.Am sunat la executorul TBI si mi s-a spus ca nu e de ajuns ca mi se fac retineri de plata , ca o sa vina acasa si o sa imi evalueze bunurile mobile si imobile pe care le detin . Eu am girat doar cu salariul. Apartamentul e impreuna cu sotul meu .Poate sa imi vanda banca apartamentul ? E posibil sa se intample asa ceva ? . Nu mai stiu ce sa fac , va rog sa ma sfatuiti . Sunt disperata , va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac .Multumesc pentru timpul acordat !
Cu consideratie ,
Rodica
In luna septembrie 2007 am contractat un credit de la TBI . Banii i-am ridicat printr-un card emis de banca Transilvania pe baya unui cont deschis la ei. Am inteles ca s-a emis un biiet la ordin de banca in valoare de 8000 ron. Trebuie sa recunosc ca nu am reusit sa platesc ratele la timp . In luna noiembrie 2008 am fost sunata de la TBI si mi s-a spus ca am pe langa ratele restante si o dobanda de 900 lei aproximativ.De atunci am mai reusit sa platesc din rate dar dobanda mi-a crescut foarte mult. Luna trecuta m-a sunat din nou si m-a amenintat ca ma da in judecata ,azi ma suna iar si ma amenintat ca daca nu platesc toata suma { rate plus dobanda pana la terminarea creditului, adica 14200} o sa imi ia toate bunurile imobile pe care le detin . Eu am girat doar cu salariul. E posibil sa se intample asa ceva ? De fiecare data cand sunt sunata mi se vorbeste foarte urat , eu am incercat sa platesc cat mai mult , dar nu am reusit sa ajung la zi. Nu mai stiu ce sa fac , va rog sa ma sfatuiti . Sunt disperata , va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac .Multumesc pentru timpul acordat !
Cu consideratie ,
Rodica