Forum Discuţii juridice Executare silită un sfat din nou
Discuție deschisă în Executare silită

un sfat din nou

Am un contract de credit la TBI , mi s-a facut retinere pe salar 1/3 din venitul net , dar executoare de la TBI spune ca nu este de aluns , ca vine la usa sa-mi facaevaluarea apartamentului si sa/l scoata la licitatie , ca suma este prea mare ca sa astepte TBI atat de munlt sa recupereze suma doar din salariu .(14200 lei Ron). Sunt speriata de nu mai pot nici sa respir . Am apelat la o cunostinta sa ma ajute cu banii necesari [ cu perioada de ramburdare in 24 luni] pt. a scapa de executare silita a bunurilor imobiliare . A acceptat dar cu anumite conditii: sa-i trec apartamentul pe numele ei { cu posibilitatea de rascumparare dupa 24 de luni } , plus 50euro/luna ca si chirie , plus rata inflatiei calculata dupa 24 de luni . Pot sa fac un asemenea contract la nota dar si cu clauzele acestea incluse ? Eu as vrea sa scap de datorii dar nici nu as vrea sa pierd apartamentul? pot include clauza de rascumparare? Va rog , un raspuns ...
Multumesc !
Buna ziua !
Un sfat va dau in sensul de a nu incheia un astfel de contract .
In privinta retinerilor, nu stiu ce venituri aveti si nici daca mai aveti si alte credite.
Trimiteti o adresa bancii creditoare in care solicitati retinerea a 1/ 2 din salariu in conformitate cu art. 164, al. (4), din legea 53/2003 actulizata pana in 2009.
Aveti grija sa trimiteti aceasta adresa prin posta cu confirmare de primire( pentru dovada certa de incunostiintare bancii) sau va duceti personal si o depuneti la banca , primind dovada inregistrarii cererii dumneavoastra.
Daca nu aveti credit ipotecar, am convingerea personala ca se rezolva asa.
Cu stima !
Va rog sa dati dovada de intelepciune si sa ignorati varianta propusa de acea cunostinta a dvs.