avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate tumi

Activitate tumi

Sunt absolvent de drept in invatamantul de stat,si sunt interesat sa muncesc voluntar cu titlu gratuit in timpul liber in cadrul unui birou de avocatura,notarial.Doresc sa asimilez cunostiinte teoretice si practice in domeniul juridic,in special pe latura penala.Credeti ca poate cineva din cadrul unui birou de avocatura sa fie interesat de aceasta activitate a mea,care ar avea doua sensuri pe de o parte sa invat meserie iar pe de alta sa fie si in sprijinul activitatii biroului respectiv,in mod gradual.Cum as putea reusi acest lucru?Multumesc
La intocmirea actelor procedurale,in cazul unei infractiuni flagrante,la solicitarea faptuitorului poate fi de fata un avocat?Multumesc
Buna ziua.Cum pot invata practic meserie pe latura penala,in paralel cu serviciul?sunt absolvent de drept la stat
Buna ziua.As vrea sa intreb daca exista vreo problema in ceea ce priveste incheierea unui contract de munca part time,atat timp cat deja lucrez in sistemult administratiei si internelor ca si cadru activ,militar,firma la care as mai vrea sa lucrez are un post pe durata de 4 h pe zi,si mi sa spus ca ,contractul se incheie pe perioada nedeterminata,insa nu stiu daca este legal,daca mai poate fi incheiat acest contract in conditiile in care eu deja lucrez in sistemul public ca militar,daca se poate as dori sa stiu si ce trebuie facu?.multumesc
Răspuns la discuția Probleme grave cu terasa blocului
ce demersuri trebuie sa fac in acest sens ca din cate am vazut vecinii nau niciun interes sa se constituie aceasta asociatie de locatari,cum trebuie facut,ce demersuri?deasemenea daca ei nu sunt de acord sa se constituie aceasta asociatie ce posibilitati am sa fortez constituirea ei?primaria nu are niciun cuvant de spus ?
LA MULTI ANI TUTUROR.asm si eu o problema cu terasa blocului in care locuiesc.locuiesc in com.1 decembrie ,ilfov,unde nu sunt constituite asociatii de locatari,problema este ca locuiesc la ultimul etaj ,si am probleme tot timpul cu acoperisul,ploua in casa,desi am investit pe cheltuiala mea foarte multi bani pt izolatia terasei de deasupra apartamentului meu,tot mai am probleme de genul asta,am incercat sa vb cu ceilalti vecini din bloc sa punem toti bani,dar nu ai cu cine,nu ii intereseaza,si am fost sa fac de unul singur.acum am din nou probleme ,cu terasa,si nu stiu cum sa mai procedez,ca nu gasesc intelegere la vecinii din bloc,iar asociatie nu exista,ce solutii ar fii?acum ceea ce vreau sa fac,ar fii din pct meu de vedere sa se faca un acoperis gen casa,pt a nu mai avea niciodata probleme cu acoperisul sa numi mai ploua in casa,am investit f multi bani pana acum si nu mai pot face si o a doaua greseala,ar trebui facut ceva care sa nu mai aiba moarte,insa nu stiu daca primaria imi da autorizatie pentru asa ceva?efectiv,nu stiu cum sai determin pe vecini sa construim impreuna ceva foarte rezistent,sunt foarte neintelegatori desi e obligatia fiecaruia pt acoperis.
buna ziua .as dori sa stiu daca este obligatoriu scoaterea garantului ipotecar dintr-un contract de credit,in conditiile in care acest garant a fost de acord ca dreptul lui de proprietate sa-mi revina mie fara a avea vreo pretentie financiara,lucru consfintit in hot.judcreditul ipotecar fiind pe numele meu.in cazul in care solicit scoaterea lui banca nu-mi da acordul pana nu aduc un codebitor.sunt obligat sa scot garantul ipotecar din contract?as prefera sa las asa in acte deoarece la reanalizarea dosarului sa nu cumva sa nu ma mai incadrez potrivit gradului de indatorare.pe garant ipotecar il poate afecta acest lucru cu ceva adica daca ramane in acte cu numele?e posibil ca in cazul in care doreste sa faca un credit sa nu poata deoarece el este garant ipotecar la un credit care e numai al meu?



buna ziua .as dori sa stiu daca este obligatoriu scoaterea garantului ipotecar dintr-un contract de credit,in conditiile in care acest garant a fost de acord ca dreptul lui de proprietate sa-mi revina mie fara a avea vreo pretentie financiara,lucru consfintit in hot.judcreditul ipotecar fiind pe numele meu.in cazul in care solicit scoaterea lui banca nu-mi da acordul pana nu aduc un codebitor.sunt obligat sa scot garantul ipotecar din contract?as prefera sa las asa in acte deoarece la reanalizarea dosarului sa nu cumva sa nu ma mai incadrez potrivit gradului de indatorare.pe garant ipotecar il poate afecta acest lucru cu ceva adica daca ramane in acte cu numele?e posibil ca in cazul in care doreste sa faca un credit sa nu poata deoarece el este garant ipotecar la un credit care e numai al meu?
buna ziua as dori sa stiu daca se poate muta ipoteca de pe un apartament cumparat prin banca pe un alt apartament cu care vreau sa fac schimb?as mai vrea sa stiu,in conditiile in care locuinta a fost dobandita prin credit ipotecar in prima casatorie,sotia din prima casatorie,fiind in contractul de credit ipotecar,garant ipotecar,sotia din cea dea doua casatorie daca figureaza ca si codebitor in contract,are drept de locuinta la apartamentul din prima casatorie?apartamentul revenindumi mie in urma partajului facut dupa prima casatorie.calitatea de codebitor presupune ca ea sa aiba 50 % ca mine din locuinta,mentionez ca ea figureaza in contract dupa cativa ani de cand am luat apartamentul si cand noi nu eram casatoriti?multumesc.SE VA face un act aditional la contractul de credit,prin faptul ca actuala sotie sa figureze ca si codebitor.contractul de credit ipotecar e facut doar pe numele meu,inca din ptima casatorie,imlicit doar eu platesc si ratele,insa cand leam comunicat ca am divortat celor de la banca,si potrivit hot.jud sotia din prima casat.mia cedat dreptul ei,au verificat dosarul si vazand ca mai am un credit de nevoi personale in plus fata de creditul de la ei,au solicitat un codebitor,au vazut ca gradul de indatorare ma depaseste,in conditiile actuale.faptul ca o trec pe actuala sotie codebitor,in acte,are in aceste conditii drept la locuinta?adica ea va fii cu mine coproprietar?
buna ziua.as dori sa stiu daca o locuinta dobandita printrun credit ipotecar din prima casatorie,care in urma partajului facut prin invoiala partilor,mi-a revenit mie,lucru consfintit in hot.jud.,poate constitui bun comun in cea dea doua casatorie,in urmatoarea situatie?m-am recasatorit si as dori sa schimb apartamentul meu cu un alt apartament,fara sa mai dau bani in plus,cea dea doua sotie ,are vreun drept la apartamentul pe care-l iau in urma schimbului?ma refer daca are drept de locuinta in caz de partaj?deasemenea vreau sa mai intreb si daca faptul ca platesc rate in continuare la apartament ,el fiid luat prin credit ipotecar,in continuare si cu cea dea doua sotie,confera acesteia in caz de partaj vreun drept,si daca da cum se tine seama de acest lucru?poate primi sulta in caz de partaj?in ce procent se tine cont de faptul ca ratele le platesc in continuare impreuna cu ea?multumesc