avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate myl03

Activitate myl03

pana la urma am depus actele si totul a devenit normal...insa greu
am observat ca am prevazut in CCM pe unitate o posibilitate de reducere a programului la 6 ore si totodata sa scap de efectuarea orelor suplimentare(asta ma doare).E valabil daca iau stimulentul?nu de altceva dar vine iarna si voi lucra 24 din care sunt pontat doar 16 ...
tocmai asta e ca am fost am vb
am fost si la AJPS parca se numesc si acolo o doamna mi-a spus acelasi lucru ca si dumneavoastra insa la primarie parca sunt pe alta lume,nu mai spun ca lista cu actele necesare parca e scrisa de doctor
si inca o intrebare--din moment ce solicit direct stimulentul de ce mai imi cer copie dupa cerere cic catre angajator si parca si o adeverinta
nu vad necesar decat adeverinta de venit de la angajator nu si restul ce se cer in caz de concediu
copilul s-a nascut pe 24-08-2011
lucrez neintrerupt de 5 su 6 ani
consider ca ar trebui sa se aplice OUG nr.111/2010
da pana la urma la primarie imi spune ca stimulentul e de doar 100ron daca optez pentru el de la inceput si 500doar daca renunt la concediu pe parcurs
Răspuns la discuția accident de munca
nu avea in fisa postului nimic cu legatura la utilaj iar instructaje de protectia muncii s-au facut si tin minte ca erau trecute si articole de utilaj insa el nu lucreaza pe utilaj si ,aici poate gresesc, cred ca nu e suficient sa faci aceiasi instructie la toti angajatii si parca am gasit ceva pe net ca ar fi fost nevoie de o noua instructie in ziua cand s-a urcat pe utilaj(nu mai spun ca nu e calificat pt utilaj)
una peste alta dosarul de cercetare s-a facut(de responsabilul SSM al unitatii) si urmeaza sa fie dus la itm,vinovat fiind muncitorul binenteles-alte pagube nu exista
as dori ceva informatii in legatura cu un accident de munca
acesta s-a produs la manevrarea unui utilaj de catre muncitor(tata)desi normal muncitorii nu prea au ce cauta sa lucreze cu telecomanda utilajului insa daca seful spune nu prea ai ce face.
i-a sarit o piatra in ochi si a suferit o interventie chirurgicala gratuita dar nu se mai pun atentiile drumurile si medicamentele
a venit o persoana de la protectia muncii din cadrul unitatii si l-a gasit vinovat in manevrarea utilajului si i-a spus ca orice altceva mai are nevoie sa se insanatoseasca(momentan nu vede)probabil ca v-a trebui sa o suporte el
nu prea mi se pare corect.....ma sfatuieste cineva..??
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
pai termenul de contestare clar l-am depasit
dar am gasit pe net caci daca nu comunica p.v.-ul in 30zile atunci ar fi nul
si la mine au fost 31zile de la intocmirea p.v.-ului pana la comunicare
deci cum e 30zile de la comunicare sau de la intocmire?
buna ziua
am primit acum ceva vreme un proces verbal de constatare si unul de comunicare
a contraventiei(lipsa rovigneta).cum la acea data aveam destule pe cap si bani deloc am ignorat si acum dupa vreo luna de cand am primit m-am uitat din nou pe ele
pv e intocmit pe 15-04 si e comunicat pe 16-05 lucru care la acea data nu l-am observat
deci au trecut 31 de zile de la constatare la comunicare....mai pot face ceva....?
va multumesc de raspunsuri
stiu ca nu angajatorul plateste cei 500ron dar cu ei la salar as avea acelasi venit cu unii sefi.....de aici cred ca vine si problema de informare
OUG nr. 111/2010 am citit-o si am inteles...cate ceva dar nu sunt lamurit deoarece unele persoane din firma sustin caci as putea sa fac cerere de CCC si sa ma trezesc ca nu mi-se aproba cererea sa revin mai devreme(adica dupa o zi de CCC)
sincer ma gandesc caci ii deranjeaza cei 500 ron pe care i-as primi in plus la salar si ma indruma gresit