avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate leahuadrian

Activitate leahuadrian

Răspuns la discuția filiala fundatie
si actele care le-am mentionat mai sus sunt suficiente? sau mai am nevoie de ceva in plus?
Răspuns la discuția filiala fundatie
cititnd raspunsul dumneavoastra m-am edificat din anumite puncte de vedere deoarece si eu sunt acum in situatia de a deschide o filiala a unei fundatii si singurele acte pe care le am acuma sunt actul constitutiv al fundatiei si statutul filialei pe care intentionez sa o deschid. Daca sunteti amabil sa ma indrumati ..
Cu stima
Buna ziua. Am si eu "problema " asta acuma de a infiinta o filiala a unei fundatii existente in alt judet. Intrebarea mea este care sunt pasii in mare deoarece nu am mai lucrat. De ce acte am nevoie....
Cu stima
Buna ziua. Vin cu completari la discutia noastra purtata zilele trecute. Societatile comerciale nu se inregistreaza in registrul agricol iar "reprezentantii" OCPI din localitatea Carei, Satu Mare refuza cu desavarsire sa intabuleze constructia in baza legi 7/1996 reglementata de oug 64/2010. ..... fapt care ma pune in situatia sa solicit unei instante sa recunoasca acest drept.
INTREBAREA mea este pe ce cale sa merg ... constatare sau accesiune
daca se poate rog pe cine citeste mesajul cu un model de actiune pe leahu.adrian@gmail.com
Cu stima
Multumesc mult. In cazul in care nu pot face dovada existentei unui contract de inchiriere si daca cladirea nu a fost inscrisa in Registrul Agricol ma gandesc ca ramane actiunea in constatarea accesiunii imobiliare ?
Buna ziua. Am si ei o problema mai spinoasa la care nu reusesc sa ii dau de capat.
Am construit in 1994 o cladire fara autorizatie pe un teren aflat in chirie de la consiliul local. In 2008 am cumparat terenul care imi este intabulat in CF. Intrebarea este prin ce procedura pot intabula constructia ? Este valabila ordonanta 64/2010 prin care scot o adeverinta de la primarie care sa contina pozitia in registru agricol precum si faptul ca cladirea exista si am platit impozit pe ea sau accesiunea imobiloiara artificiala ?
Cu stima. Astept pareri
Multumesc pentru raspunsul prompt. Raspunsul este ca, clientul meu trebuie sa deschida procedura de insolventa, sa numeasca un practician specializat pe insolventa. Raspunsurile dv m-au indreptat spre solutia asta. Cu stima
Buna ziua! M-ar interesa daca mi-ati putea da si mie un model orientativ de deschidere a procedurii de insolventa de catre creditor. Cu stima. Multumesc
Este valabila chiar daca firma este dizolvata de registrul comertului pt nedepunere situatii din 2007? Multumesc pt raspuns!
Buna ziua. Problema mea este mai spinoasa. In 2008 am primit o comanda de la o firma in valoare de 2 miliarde. Am livrat marfa, banii nu i-am mai primit nici pana azi si tva -ul l-am platit la finante. Am o sentinta definitiva in sensul ca este obligat sa-mi restituie banii. Nu poate fii executat si i-am facut plangere pt inselaciune. Intrebarea este , mai pot recupera tva-ul aferent acestei facturi platite catre stat? Cu stima. Multumesc