avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate palsecam

Activitate palsecam

Buna ziua.
Eu sunt cadru didactic cu contract cu durata nedeterminata in invatamantul preuniversitar, liceal.
Sotia mea, decedata in anul 2016, si-a desfasurat activitatea, ca personal didactic-auxiliar, in cadrul aceleiasi institutii la care lucrez.
Fiul meu, in varsta de 19 ani, a promovat examenul de bacalaureat cu media de 9.93.
Dau aceste detalii, deoarece sunt interesat de ce posibilitati am, astfel incat fiul meu sa beneficieze de scutire de taxa la examenul de admitere la Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti si, eventual, ulterior, la cazarea la caminul facultatii.
Daca exista posibilitatile la care ma refer, de ce norme legislative ma pot prevala?
Indatorat, va multumesc.
Răspuns la discuția PENSIE URMAS COPIL CUANTUM MINIM
Stimate domn Tudor Valeriu,
Va multumesc mult pentru bunatatea de a-mi clarifica nelamurirea.
Daca am inteles bine, fiul meu va primi 400 de lei fara sa faca vreo contestatie.
Cu stima si recunostinta!
Răspuns la discuția PENSIE URMAS COPIL CUANTUM MINIM
Va multumesc mult pentru ajutor.
Raman, insa, cu o nelamurire: dat fiind faptul ca i s-a comunicat ca pensia de urmas este de 49 de lei, fiul meu trebuie sa conteste decizia actuala? Nu mai are la dispozitie decat cateva zile din cele 30 prevazute de lege pentru o asemenea actiune.
Buna ziua.
Sotia mea a decedat la data de 6 februarie 2016. A lucrat ca asistent personal al unei persoane cu handicap vreme de 4 ani,8 luni si 19 zile. Apoi a fost bibliotecar vreme de 2 ani si 4 luni.
Fiul meu (elev in clasa a XI-a, fara venituri, exceptand alocatia copii - 84 de lei) si care a implinit 18 ani la doua saptamani dupa decesul mamei, a solicitat pensie de urmas.
Pe 11 aprilie curent i s-a comunicat "decizia privind acordarea pensiei de urmas" in cuantum de 49 lei (RON).
Din decizia la care m-am referit citez "punctaj mediu anual ce revine urmasilor din indicele de corectie: 0.00464".
Intrebarea mea este daca nu exista o pensie de urmas in cuantum minim garantat. Eu stiam ca pensia de urmas nu poate fi mai mica de 400 de lei.
Pare corecta decizia de la Casa de Pensii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția pensie urmas copil
Domnule Gabi50, va multumesc foarte mult pentru implicare si informatiile date limpede!
Sotia mea a decedat pe 6 februarie, curent. Avea o vechime in munca de 16 ani.
Fiul meu, elev in clasa a XI-a, implineste saptamana viitoare 18 ani.
Poate beneficia de pensie de urmas? Ce documente mi-ar trebui pentru un asemenea dosar?
Daca fiul meu implineste 18 ani inainte ca eu sa reusesc sa ii constitui dosarul, ar mai avea vreun drept in ceea ce priveste obtinerea unei pensii de urmas?
Va multumesc pentru bunavointa de a-mi fi citit postarea si pentru un eventual raspuns!
Stimate cmoderator ana-cer,

Va multumesc mult pentru bunavointa de a raspunde la intrebarea mea.

De asemenea, sunt indatorat fata de intreaga echipa care face posibile consultatiile.

Indatorat, utilizator palsecam
Buna ziua.

Sunt interesat de etapele care trebuie urmate, astfel incat o persoana cu handicap grav sa renunte la asistentul personal, fara ca pacientul sa isi piarda din drepturi.

Nu stiu ce solicitari, caror autoritati trebuie adresate si cum trebuie formulate.

Mentionez ca renuntarea nu se datoreaza neglijarii sau incalcarii vreunor drepturi ale persoanei asistate si ca incheierea colaborarii cu angajatul este de dorit sa se produca amiabil.
Va multumesc pentru bunavointa de a-mi fi citit mesajul.
Răspuns la discuția Drepturi persoana cu handicap
Stimate moderator ana-cer,

Multumesc foarte mult pentru precizarile facute. Sunt exact de ceea ce am nevoie: explicatie sustinuta de textul de lege!

Acum sunt pe deplin lamurit!

Va doresc multa sanatate si succese pe toate planurile.

Respectuos si indatorat
Răspuns la discuția Drepturi persoana cu handicap
Stimate consultant ana-cer,

Inainte de toate, va multumesc frumos pentru ca ati avut banatatea sa imi raspundeti.

Din pacate nu am inteles foarte bine textul de lege, care se refera si la persoane bolnave cu afectiuni vizuale si unde apar informatii care mi se par contradictorii.

Precizez ca mama mea este persoana cu handicap neuromotor, de la bun inceput si pana in prezent cu drept la asistent personal. Totodata este pensionata initial din motive de sanatate, iar in prezent - la limita de varsta. Are dreptul la indemnizatie lunara daca renunta la asistentul personal?

Al doilea aspect ramas nelamurit este cel referitor la permisele CFR, prezentat in mesajul meu initial.

Imi este greu sa lamuresc eu aceste aspecte deoarece nu am domiciliul in aceeasi localitate cu mama.

Inca o data, va multumesc pentru efortul de a va fi aplecat asupra problemelor noastre.
Cu stima si recunostinta.