avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate crina011979

Activitate crina011979

Discuție divort-partaj
buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta. fratele meu a introdus actiunea de divort, inca nu s-a pronuntat, dar a gasit sa achizitioneze un imobil, la un pret bun.
daca divortul inca nu s-a pronuntat, acest imobil va intra la partaj?
va multumesc
Răspuns la discuția probleme credit IFN
tot ce va pot spune, pentru ca am lucrat intr-un ifn, dar nu [EDITAT], este faptul ca trebuie neaparat sa va inchideti "contul" la ei (spun contul deoarece platile se fac intr-un cont colector si dupa asta se aloca contractului dvs) si sa solicitati o adresa de sold zero si respectiv o adresa de incheiere a contractului....cei de la efg transmit la domiciu un extras....v-ar fi de folos ultimul, pentru ca se vede plata pt ultima luna si respectiv sold 0. Aceste lucruri trebuie sa le cereti dvs de la ei!! putini clienti stiu acest lucru...si asa se trezesc cu surprize..rate restante..birou credit s.a.m.d.
cereti un desfasurator al platilor care sa sustina ceea ce spun ei si faceti asta in scris...si intr-adevar exista un nr de tel pe site-ul lor
Intrebarea mea este cum anume pot afla daca s-a inceput executarea silita, daca s-a dat acea incuviintare, la care am inteles ca citarea partilor nu este obligatorie. Cu cei de la ifn nu pot discuta, nu imi da nimeni un raspuns.
Cum pot face contestatie la executare?
Voi fi instiintata la domiciliu ca a inceput procedura?
va multumesc
Buna ziua, va rog sa ma ajutai intr-o problema.
Am un contract de credit la un ifn, pe care din cauza pierderii locului de munca, nu am reusit sa mai platesc.
In luna aprilie mi-au spus ca imi dau dosarul spre executare silita, nu am reusit sa ajung la nici o intelegere de plata.
In contract scrie ca acesta constituie titlu executoriu.
Nu am primit nici o somatie de plata acasa, si voiam sa va intreb, daca acest contract contituie titlu executoriu, mai trebuie sa ajunga la judecator ca sa ceara incuviintarea executarii silite? care sunt pasii?
va multumesc
Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o problema:
In martie 2008 am contractat un credit de la o banca, am platit ratele la zi, nu am avut intarzieri, pana in ianuarie, cand am fost disponiibilizata. Intre timp, in mai, mi-am gasit un loc de munca, chiar daca e la negru, am mai achitat din datorie, dar nu intr-atat incat sa ajung la zi.
Astazi ma suna de la banca sa imi spuna ca trebuie urgent sa mai achit macar jumatate din suma restanta, pentru ca daca nu se va face executare silita asupra rudelor de gradul 1 (parinti).
Mentionez ca nu am carte de munca in acest moment, nu am nici un fel de proprietati pe numele meu, contractul de credit este unul de nevoi personale negarantat( adica am participat doar cu venitul meu, fara al parintilor si fara alti giranti sau codebitori, iar in contract nu scrie ca se face executare asupra rudelor de gradul 1, mai ales ca nu au participat cu nimic la credit si nici nu au semnat).
se poate face executare silita in acest caz, asupra rudelor de gradul 1?
astept un raspuns urgent
va multumesc
Răspuns la discuția urgent executare silita!!!
Buna ziua, din cate stiu eu partile sociale reprezinta capitalul societatii, care deja a fost utilizat pentru societate, pentru ca s-a inceput activitatea cu 1 martie 2008. Si din cate cunostinte am eu, banii sunt ai societatii, eu nu ma pot utiliza de ei , pentru ca fiecare plata se justifica cu documente in contabilitate, dar eu am doar calitatea de administrator (asociat unic). pot pune ei sechestru pe societate, sa nu imi mai pot derula activitatea?
Este vorba de un credit pe persoana fizica, iar banii sunt ai societatii, nu ai mei
va multumesc
Răspuns la discuția urgent executare silita!!!
dar de ce au parintii pe numele lor, nu se pot atinge,nu?
va multumesc
Răspuns la discuția urgent executare silita!!!
este pe persoana fizica, si de bunurile parintilor mei nu se pot atinge,nu? eu am cesionat in favoarea bancii doar venitul meu. si pe numele meu nu am nimic. va multumesc
Buna ziua, am un contract de credit cu o banca (fara garantii de nici un fel) si am intarziat cu plata ratelor datorita faptului ca am fost data afara de la locul de munca in noiembrie 2008. Cu economiile care le mai aveam am reusit sa imi deschid o firma micuta de consultanta (care nu presupune consturi prea mari) in luna martieanul acesta. Saptamana trecuta m-au amenintat cu executarea silita. Mentionez ca nu am nici un bun pe numele meu (casa, masina) doar aceasta societate la care sunt administrator (nu si salariat). Sunt inca la inceput de drum, le-am explicat ca voi putea face o plata considerabila saptamana asta, dar nu am avut cu cine discuta. Se poate face executare silita impotriva societatii la care am calitatea de administrator (asociat unic)?astept un raspuns urgent. va multumesc
Răspuns la discuția santaj contract de credit
dar eu nu am nici un bun pe numele meu, nici casa, nici masina. locuiesc cu parintii. ii pot afecta pe ei?