avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate elena_lexy

Activitate elena_lexy

Va rog frumos lamuriti-ma si pe mn cum e corect si legal, co ptr jumate de norma,21 /20 de zile sau jumatate adika 10 ???

va multumesc mult....
tatal meu a lucrat acum 30 de ani in Bucuresti,la o firma care dupa anii 1990 s-a desfiintat,vechimea care a avuto la acea firma nu o are in cartea de munca, intre timp facandu-si carte de munca la firma unde activeaza acum .
unde trebuie sa se adreseze ptr vechimea anilor, sunt cam 5 ani la acea firma si tinand cont ca are o varsta ar dori sa se pensioneze.
trebuie sa se duca la itm la bucuresti sau la arhive??
Discuție foi de parcurs
avand o societate care se ocupa detransport rutier de marfuri, masina este in chirie de la alta firma si nst dak are nevoie de foaie de parcurs...cum se procedeaza cu ele????soferul facea facturile dp kilometrajul avut la fiecare factura....
am si eu o intrebare este posibila vanzarea de marfa intre firme, eu fiind actionar la ambele firma si cum se face???
Răspuns la discuția fals in acte
cu ce ar putea sa dovedeasca ???
Discuție fals in acte
Buna ziua ....Am o cunostinta pe care patronul a fortato sa semneze bilanturi si acte intocmite de alte persoane iar acum tot angajatorul vrea sa o dea in judecata pe faptul ca el nu a semnat nimik dak nu isi face demisia si sa plece din firma....cum se poate asa cv???Ce are de facut???Va rog mult ajutati-ma sa stiu ce sfat sa-i dau...va multumesc...
Impozitul pe profit ,noul impozit forfetar se aplica si pf-urilor???
dupa faza cu concediu fara plata sefii mei mi-au propus sa intru in somaj, am dreptul la somaj dak am lucrat din septembrie pana in ianuarie pe 15 .,iar dupa data de 15 pana pe 1 martie am fost in cfp???
se poate asa cv??cat trebuie sa mai lucrez ca sa beneficiez de somaj??
am fost in concediu o luna si jumatate si ar trebui sa revin la munca peste cateva zile...patronul e obligat sa ma primeasca innapoi deoarece el m-a pus sa fac cerere de concediu fara plata din vesnicul motiv criza economica.
ma poate da afara acum???
mi-a fost trimisa deciza de restructurare a postului de munca acasa. firma este obligata sa-mi plateasca concediul intreg sau doar pe lunile in care eu am fost la munca pe anul in curs???